Bugatti

Bugatti Chiron Fiyat Listesi, Yorumları ve Özellikleri

Bu vakte dek üretmiş olduğu tüm arabaları satma unvanını kazanmış tek otomobil üreticisi olan Bugatti’den yeni bir model daha geliyor: Bugatti Chiron. Otomobil sektöründe rekor üstüne rekor kıran firma şimdi de yeni modeliyle hız ve performans sınırlarını zorlayacak. Yeni model ismini F1 tarihinin en önemli pilotlarından biri olan Louis Chiron’dan alıyor. Bugatti Chiron fiyatı 5 milyon dolar civarında olacak. Saatte 500 km/s’lik hızın üzerine çıkacak olan otomobil bu istatistiğiyle birlikte Formula 1 araçlarının hızını bile geride bırakmış oluyor. Bugatti Chiron yorumları birkaç yıl içerisinde daha net bir şekil alacaktır.

1909 yılında ilk kez kurulan Bugatti fabrikası uçak parçaları üretmekteydi. İkinci dünya savaşına kadar en lüks arabaları üreten Bugatti markası savaş sırasında hasar alır ve batar. Çıkışı bulamayan marka satıldıktan sonra defalarca el değiştirecek en sonunda 1998 yılında Volkswagen grubunun bünyesine katılacaktır.

VW in gücüyle 2003 yılında üretime hazır hale getirilen Veyron projesi 2005 yılında yollara çıktığında 1001 hp gücü ile 1250 Nm tork üretip 407 km/s sürate ulaşmıştır. Tuttuğunu koparan VW grubu yöneticisi Ferdinand Piech’in ilk Veyron’daki başarısı markayı yeniden bir lüks ve asalet simgesi haline getirirken satılan son Veyron ile yeni model Chiron beklentileri bünyesinde toplamıştır.

Hibrit motor teknolojisi ile desteklenecek mimarisi sayesinde 1500 hp den fazla güç üretecek süper arabanın en az 1500 Nm tork üreteceği tahmin ediliyor. Veyron’a benzer kasasının aksine her parçası teker teker elden geçirilen arabanın parçalarının %92’si yeni veya modifiyeli.

Veyron’un 4 milyon dolar gibi bir fiyatı olduğu düşünüldüğünde Chiron’un nasıl bir lüks aracı olduğu daha iyi anlaşılıyor. 0-100 arasını 2,5 saniyede alan Veyron’dan yarım saniye daha hızlı olması beklenen Chiron eğer 2 saniyeye ulaşabilirse Formula 1 araçlarından daha hızlı kalkmış olacak.

Denemelerde ulaşılan 463 km/s lik maksimum hız değeri üretime yansıtılabilirse, üretilecek özel serilerin 500 km/s barajını aşması mümkün görünüyor. Bu durumda Bugatti Chiron 500 km/s sınırını aşan ilk seri üretim araba olarak tarihe geçecek. Bugatti Chiron’un Almanya’da Nürburgring pistinde testlerine devam ediliyor. Aracın satışının 2018 yılında başlaması bekleniyor.

Bugatti Chiron

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir