ModifiyeOtomobil

Kışın Araç Bakımı

Sonbahar aylarının ortasındayız ve kışa da pek uzun bir süre kaldığını söyleyemeyiz. Bir de soğuk hava kendini beklenenden daha önce gösterirse kar da hemen geliyor demektir. Karlı havalarda, genel kış mevsiminde araç bakımınızı tabi ki yaz ayında yaptığınız gibi yapamazsınız. Kışın araç bakımı yapmanın farklı püf noktaları vardır. Bu sayede otomobilinizin performansını artırırsınız ve bunun yanı sıra olası arızaları da önlersiniz. Biz de sizlere bu yazımızda kış aylarında nasıl bir araç bakımı yapmanız gerektiğini detaylı bir şekilde aktardık.

Motorun sağlıklı çalışabilmesi için soğutma suyuna antifriz konulmalıdır. Motorun ilk hareketi zorlaşacağından akü kontrol edilmeli, su seviyesi düşükse tamamlanmalı. Kışa girerken özellikle dikkat edilmesi gereken yer motor soğutma suyunun antifriz miktarıdır. Motordaki su miktarı doğru ayarlanmazsa soğuk yerlerde su donar ve motor bloğuna zarar verir. Eksi soğuk havalarda görevini tam yapamayabilir, bu nedenle kontrol edilmelidir. Seyir güvenliği için silecek süpürgelerinin lastikleri ve silecek suyu da gözden geçirilmeli, soğutma sıvısında Kaçak varsa araç kontrol edilmeli ve kaçak önlenmeli. Antifriz miktarının azalmaması için her zaman için özel sıvılar kullanılmalı. Araçlara özel sıvılar yerine su kullanmak, sudan kaynaklı kireçlenmelere, kireçlenmeler de su kaçaklarına ve hararet problemine yol açar.

Kış seyahatlerinde arabada aracın lastik çapına uygun zincir bulundurulmalı. Zincir daha önce kullanılmışsa herhangi bir kırık, eksik veya ezilme olup olmadığı kontrol edilmeli. Camda donmalar olmaması için cam suyuna antifriz ilave edilmeli. Cam suyu antifrizi suyun donmasını engeller ve daha iyi performans alınmasını sağlar. Silecek suyunda her zaman için soğuğa dayanıklı özel sıvılar kullanılmalı. Soğutma sıvıları antifriz desteği yerine, sürekli su ile tamamlanmamalıdır. Ayrıca araçlarda zincir ve çekme halatı bulundurulmalıdır.

arac_kar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir