Otomobil

Otomotiv Sektörü Krizden Ne Kadar Etkilendi

Ekonomik krizin belini büktüğü sektörlerin başında otomotiv sektörü geliyor. Döviz kurlarında yaşanan değişimler araç ithalat durumunu sıkıntıya sokarken vergilendirmedeki yeniliklerin de olumsuz etkileri oldu. Otomotiv sektörü enflasyon sorunundan oldukça büyük zarar gördü.

Vergilendirme politikaları otomotiv sektörünün adeta kabusu haline geldi. Vergilerin bu kadar yüksek tutulması sektörün kan kaybetmesine neden oluyor. Otomotiv sektörü ülkemizdeki istihdamın %6’sını sağlıyor. Otomotiv sektörü bu yaşanan sorunlar nedeniyle 2018 yılında %5 oranında küçüldü.

Otomotiv Devleri Türkiye’de Üretim Yapıyor

Başta Ford olmak üzere otomotiv sektörünün dev firmaları Türkiye’de uzun yıllardır araç üretimi yapıyor. İzmit, Bursa, Aksaray gibi bölgelerde dünyanın her yerine dağıtılan araçlar üretiliyor. Otomotiv sektörü enflasyon mücadelesinden kurtulabilirse atak yapabilir. Ancak bu son durumda bunu söylemek biraz güç.

Vergideki sert yükseliş geri çekilse de vergi indirimlerinin sektörü kurtarıp kurtaramayacağı ön görülemiyor. Döviz kur değişimleri, faizler ve enflasyon gibi etkin faktörler olumsuz olduğu sürece bu kara tablo devam edecek gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir