Otomobil

Aracınızı kendiniz muayene edin

Her ne kadar yazımızın başlığınd aracınızı kendinizin muayene edebileceğinizin sinyalini versek de bunun mümkün ve sağıklı olmadığını belirtmemiz gerekiyor. Ancak aracı muayeneye götürmeden önce muayene sonuçlarından daha az eksik ve kötü rapor çıkmasını sağlamak için birtakım önlemler almak sizin elinizde. Biz de bu yazımızda sizlere toplam 10 aşamadan oluşan aracı muayene öncesi neler yapılması gerekir adında bir liste oluşturduk. TÜVTÜRK tarafından paylaşılmış olan bilgilere göz atmanız fazlasıyla yararlı olacaktır.

1- Aracınızın tüm ön ve arka aydınlatma sistemleri, sinyaller, iç aydınlatma ve geri vites lambası çalışır durumda olmalıdır.

2- Aracınızın ön ve varsa arka cam yıkama sistemleri çalışır durumda, aynaları da eksiksiz ve hasarsız olmalıdır.

3- Emniyet kemerlerinin, tam ve çalışır durumda olması gerekmektedir.

4- Aracınızda, yangın tüpü, ilk yardım çantası, 2 adet üçgen reflektör gibi araç ekipmanlarının trafik güvenliği açısından bulundurulması gerekmektedir.

5- Trafik ve Tescil Belgeleri”nde belirtilen “Şasi Numarası”nın aracın gövdesi üzerinde belirtilen numaralarla aynı ve tam olması gereklidir.

6- Lastiklerinizde yarık, yırtık, kesik olmamalıdır.

7- Aracınıza LPG, CNG veya LNG monte ettirdiyseniz, mutlaka tadilat muayanesi ile ruhsata işlenmmiş olmalıdır.

8- Traktör römorkları,römork ve yarı römork kamyonların arkasında uygun arka işaret levhası takılı durumda olmalıdır.

9- Minibüs ve otobüs araç sahipleri, araçlarda, acil çıkış levhalarının ve yeterli adette acil çıkış çekicinin bulunup bulunmadığını kontrol etmelidir.

10- Kamyon, römork ve yarı römorkların arkasında ve yanında çepeçevre ve/veya boylamasına uygun reflektif şeritler takılı durumda olmalıdır.

arac_muayene

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir