Nissan

Yeni Nissan Qashqai’de Motor Küçülüyor

Yeni Nissan Qashqai’de Motor Küçülüyor, Eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yeni X-Trail modelini tanıtan Nissan, test sürüşleri tamamlanan ve X-Trail ile birlikte ilk defa Renault – Nissan ortak ürünü olan CMF modüler mimarisini kullanılacak yeni Qashqai’ı bu yıl sonunda satışa sunacak. CMF modüler mimarisi Renault tarafında ise yenilenecek Espace, Scenic ve Laguna modellerinde yerini alacak.

Londra’da bulunan Nissan Avrupa Tasarım Ofisi tarafından tasarlanan ilk model olan Qashqai’nin yenilenen yüzü ile üretim bandına çıkması için Birleşik Kralık’ta bulunan Sunderland fabrikasında çalışmalar başlamış durumda.

1.6 litrelik giriş seviyesi benzinli motorun yerini Nissan Micra’da kullanılan 1.2 litrelik DIG-S (Direkt Enjeksiyonlu Benzinli – Süperşarj) motorun alacağı söylentileri yayılırken, dünyaca ünlü otomobil dergisi AutoCar’dan, Nissan’ın daha farklı bir teknolojiye sahip 1.2 litrelik motor kullanılacağını bilgisi geldi.

Bunun üzerine tahminler yeni Qashqai’nin 3 silindirli süperşarjlı motor ile değil, 4 silindirli 1.2 DIG-T turbo beslemeli motor ile satışa sunulacağı üzerine yoğunlaştı. 1.2 litrelik turbo beslemeli DIG-T motor Renault tarafından da Clio GT ve yeni Dacia Duster modellerinde kullanılıyor.

Yeni Nissan Qashqai için başlangıç motor seçeneği olması beklenen 1.2 litrelik DIG-T, 114 beygir ve 180 nm tork güç üretiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir