HaberlerVolvo

Volvo üretimini daha seri hale getiriyor

Otomobil geliştiricileri teknolojinin üst seviyelere gelmesiyle birlikte otomobil üretim platformlarını da neredeyse her geçen sene yenilemekteler. Ancak Volvo’nun bu konuda biraz geride kaldığını son V40 modeli için ayırdığı 42 ayı göz önünde bulundurarak rahatlıkla söyleyebiliriz. Cenevre Otomobil Fuarı’nda bu konuya değinen Volvo Ar-Ge şefi Peter Merten, yeni bir platform geliştirdiklerini ve artık yeni bir modeli geliştirmek için sadece 20 aya gerek duyduklarını dile getirirken kısa süreli geliştirmelerin seri üretimi de hızlandıracağını ifade etti.

Toyota ve Mazda gibi markaların 26 ay gibi bir sürede sıfırdan bir araba üretebildiğini belirten Mertens, Volvo’nun V40’ı 42 ayda geliştirdiğini ve bunun sektör standartlarının çok üzerinde olduğunu belirtti.

Volvo yeni sisteminde iki temel platform kullanacak. 2016 model XC90 da ilk kez kullanılan SPA ve V40 dışında tüm modellere uyumlu olacak CMA. Volvo-Geely ortaklığı ile geliştirilen kompakt platform, İsveçli markanın giriş seviyelerinde kullanılacakken, Çin’li marka bu platform üzerinde yeni bir model geliştirecek.

Modüler araç mimarisi otomotiv üreticilerine modellerini daha hızlı değiştirme imkanı tanırken bunu daha ucuza mal etmeyi sağlıyor. Daha önce 10 – 12 yıl boyunca değişmeyen modelleri olan Volvo bu sayede geliştireceği araçlara daha az vakit harcayacağından, azalan yatırım maliyetlerinin fiyatlara yansıması da kuvvetle muhtemel. Otomotiv sektöründe orta ölçekli büyüklükte bir marka için bu hamle büyüme yolunda atılmış önemli bir adım olarak gösteriliyor.

volvo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir