BMW

BMW’nin prensibi: arkadan itiş

Önümüzdeki sene ve devamında üretecekleri otomobillerde yeni geliştirdikleri arkadan itiş sistemini kullanacaklarını bu vakte dek defalarca kez tekrarlamış olan BMW, geçtiğimiz hafta yayımlanan yıllık dergide 2014 yılını değerlendirdi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Finansal İşlemler Yöneticisi Dr. Friedrich Eichiner, arkadan itiş mimarisinin tamamen sona erdiğini ve seri üretime hazır bir hale getirildiğini dile getirirken, gelecek modellerde bu sistemin kullanılacak olduğunu ve bir prensip haline getireceklerini ifade etti.

BMW’nin 2014 ortasında duyurduğu 35up platformu ve CLAR(Cluster Mimarisi) aslında daha önceki casus fotoğraflarda dikkatleri çekmişti. Yeni modellerde 100 kg a varan hafiflemeye olanak sağlayacak bu platformun ilk olarak 2016 model G30 BMW 5 serisinde kullanılması bekleniyor. Bunlara ek olarak bir 5 serisinde ilk kez 3 silindirli bir motor kullanılması da gündemde. Giriş seviyesi 518d ‘nin 3 silindirli 150 hp lik bir motorla gelmesi bekleniyor. Beklenilen satışa ulaşamayan 2 serisinin tamamen 4 çeker olarak devam ederek kulvar değiştireceği de bir diğer söylenti.

Eichiner’in demecinde dikkat çeken bir diğer kısım ise hibrit motrlarla ilgili oldu. Toyota ile ortak çalışma içerisinde olduğu bilinen BMW hibrit gamını da genişletiyor. Makyajlanacak 3 Serisi, 2 Serisi Active Tourer, X1, G11 7 Serisi ve hatta bazı Mini modelleri de hibrit motorlarla tanışacak.

bmw

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir