Volkswagen Beetle yorumları

Volkswagen Beetle ile ilgili kullanıcı yorumlarının yer alacağı sayfamız da, aşağı kısımda bulunan yorum bölümüne sorunuzu veya deneyiminizi yazarak kullanıcılarımıza fikir verebilirsiniz.

Üçüncü nesliyle karşımızda olan Beetle tasarım anlamında önceki versiyonlarından daha dinamik bir yapıya kavuşmuş. Bombeli hatlar yerini keskin detaylara bırakmış. Ön bölümde boydan boya uzanan geniş bir ağzı andıran ızgara dikkat çekerken, Led gündüz farlarıyla süslenmiş sistem otomobilin şirin yapısını ön plana çıkarmış. İlk nesil de o ışıl ışıl parlayan Amerikan tamponların yerini, yeni nesilde güncel tasarıma sahip tampona bırakmış. Yan bölüme geldiğimizde ise camlar önceki iki versiyona göre daha dar bir yapıya kavuşmuş. Yan bölümde göze çarpan bir başka detay ise 5 kollu jant grubu oluyor. Siyah ve metal renklerin kombine edildiği bu jant grubu otomobilin sportif yönünü vurgulamış. Arka bölümde yine keskin hatlar etkisini sürdürürken, çift çıkışlı egzoz sistemi göze çarpan diğer detaylardan.

Volkswagen Beetle motor konusunda da yeni teknolojiye kavuşmuş. Aracın kalbinde 1,2 litre TSI benzinli motor görev yapıyor. Bu motor Beetle’a 5000 d/d’de 105 PS güç, 1550 ila 4100 d/d’lar arası 175 Nm tork değeri sağlıyor. 7 ileri DSG şanzıman ile gücü tekerleklere ileten ulaşan Beetle 0-100 Km/s hızlanmasını 10,9 sn’de tamamlarken 180 Km/s’lik hız değerine sahip. Fabrika verilerine göre karma yakıt tüketimi 5,9 litre olarak açıklanıyor. 1.2 litrelik küçük gözüken ünite 105 PS güç ile birlikte Beetle’a beklenilen performansı sağlıyor. TSI motor güç beklendiği takdirde güç, ekonomi beklendiği takdirde 7 ileri DSG şanzıman ile ekonomi yapmayı sağlıyor. Testimiz boyunca yakaladığımız 6,8 litrelik değer daha dikkatli kullanımlarda fabrika verilerine çok rahat bir şekilde yaklaşabiliyor.

Beetle’da sert süspansiyon kullanılmış. Konfor anlamında sınırlı performans gösterse de sportif kullanımlar daha çok ön plana çıkıyor. Ses yalıtımı konusunda neredeyse hiç yol sesi almayan model ancak 5000 d/d’dan sonra kabine motor sesi alıyor. Ancak bu ses TSI motorun çıkardığı tatlı bir homurtu olarak algılanabilir. Viraj dinamiklerine baktığımızda 1578 mm iz genişliği ve 215/60 R16 boyutundaki lastikler ile ideal bir yol tutuşu sağlayan Beetle fazla zorlandığından önden kayma yaşatıyor. ESP sistemi bunu optimum düzeyde engelliyor ve sistem kayma anındaki müdahaleleri sürücüye neredeyse bunu hissettirmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir