Toyota Prius Yorumları

Toyota Prius ile ilgili kullanıcı yorumlarının yer alacağı sayfamız da, aşağı kısımda bulunan yorum bölümüne sorunuzu veya deneyiminizi yazarak kullanıcılarımıza fikir verebilirsiniz.

Prius’un çok aerodinamik bir dizaynı var (0.29cw), bu düşük tüketim bilinciyle yapılmış bir tercih. Oldukça yatık olan ön cam, arkaya doğru neredeyse kaputla aynı açıyla devam ediyor. Arabanın arkası biraz garip, koca stopları en geriye kadar uzanan tavan çizgisinin iki yanında yer alıyor. Ayrıca arka camı 2 parçaya ayrılmış, biri yere dik açılı ufak bir parça iken, diğeri örneğin Renault Laguna’nın arka camı gibi daha yatık (bu düzen Honda Civic HB’te de vardı).

Prius’un içi tam bir kompakt sınıf araba kadar. Ne daha dar, ne daha geniş. Bu adamlar bu pilleri nereye koymuş diyor insan. Aslında Prius, 4.48m boyuyla ortalama bir kompakt sınıftan yaklasık 15-20cm daha uzun, demekki aslında bu pillere bir yer açılmış. Bu arada araç 1.379kg, yani sınıf ortalamalarından yaklaşık bir 150kg daha fazla. Bu ağırlığından pillerden geldiğini tahmin etmek zor değil.

Aracın tamamen çevreci odaklı önceliklerle dizayn edildiği ön konsoldan bile anlaşılıyor. Devir göstergesi yok! Onun yerine aracın yakıt tüketimini ve pili ne hızda ve ne kadar şarj ettiğini ayrıntılı olarak gösteren dijital tablolar var. Toyota tüketim konusunda kendine çok güveniyor olmalı, çünkü aracın yakıt deposu sadece 35lt alıyor! Şehir içi-dışı kombine yakıt tüketimi benim gördüğüm 3-4 gün boyunca ortalama 5.5-6lt/100km civarındaydı. Otoyol kullanımında ise 4.5lt seviyelerine düşebiliyordu. Yani benzinli 1.8lt otomatik vitesli bir araç için çok düşük. Ama bunlar yeni teknoloji 1.6lt bir dizel için de olası rakamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir