Haberler

Suzuki Kendi Dizel Motorunu Üretecek

Suzuki Kendi Dizel Motorunu Üretecek, Fiat güvencesinde bulunan Suzuki şirketi, ilk defa kendi dizel motorunu üretmiş oldu.

Markanın ilk ufak turbo dizel 800cc’lik 2 silindirli motoru, ufak pick-up otomobillerden hatchback modellere, sedan modellerden kompakt SUV modellere hatta ufak boyutları ile dikkat çeken Kei Cars modellerinde dahi kullanılacak.

Dizel bir motor geliştirmenin ne kadar riskli olduğunun farkında olan Japon üretici Suzuki bu nedenle 800cc’lik bu ufak turbo dizel motoru bir ticari otomobilde denemeyi tercih etmiş. Bu ticari araç ise 2015 yılında satışa sunulacak olan Y9T modeli olarak belirlenmiş.

İlk dizel denemesi başarılı olursa, Suzuki bu sefer 1.5 litrelik dizel bir motorun geliştirilmesine başlayacak. Bu motor Maruti Suzuki’nin kompakt SUV klasmanında üreteceği YBA modelinde kullanılacak.

Bu 1.5 litrelik motor aslında 2 adet 800cc’lik 4 silindirli turbo dizel motor seçeneğinin birleştirilmesiyle oluşturulacak. Öyle ki %20 hissesi Volkswagen Grubu’nda bulunan marka, bir araya getireceği bu iki motorun hacmini 1.500cc’nin altına düşürerek vergi avantajlarından faydalanmak istiyor.

2016 yılında satışa sunulması beklenen Suzuki YBA SUV modeli markanın kendi üretimi olan dizel motoru kullanacak ilk model olma özelliğini taşıyacak ve eğer bu dizel motor başarısını kanıtlayabilirse, sedan ve hatchback modellerdeki yerini de alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir