HaberlerSkoda

Skoda Dalya gürledi

İlk otomobilin 1905 yılında üretmeye başlayan Avrupa’nın en köklü otomobil firmalarından Skoda, 100 yıldan uzun bir süredir kalitesinden ödün vermemeye devam ediyor. Aradan 109 yıl geçmesine rağmen şirketten ilgi çekici bir rekor ilk defa geldi: Skoda, bir sene içerisinde 1 milyondan fazla otomobil üreterek senelik üretim rekorunun altına imza attı şirket içerisinde. Oysa 1986 yılına gelindiğinde otomobilin ürettiği toplam araba sayısı bile 5 milyondu. Berlin Duvarı’nın yıkılışının ardından daha da bir gelişen Skoda, 1991 yılında ise Volkswagen markası olarak gelişimi sürdürmüştü.

Alman Grubu’nun şemsiyesi altında kısa zamanda hacmi 6 kat artan Skoda, artık ürün gamını 4o tan fazla versiyonu olan 7 modelle dolduruyordu. Başından beri pazarlama stratejisinin odak noktasına Avrupa’yı alan firma 2014 yılının ilk 11 ayında toplam satışının %25 ini Çin’de yaptı. 2014 yılında en çok satışını Çin’de yapan marka toplamda 100 den fazla ülkede boy gösteriyor.

Üretim rekoru bir Fabia ile geldiyse de Octavia satışların merkezinde yer alıyor. 1996 yılından bu yana toplamda 4.46 milyon adet satan Octavia’nın üçüncü nesli çıkalı henüz 2 yıl olmasına rağmen 500 bin adet üretildi. Skoda’nın toplam satışının %40’ını oluşturan model Avrupa, Çin, Rusya ve Hindistan’da üretiliyor.

skoda_dalya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir