Seat

Seat SUV Modasına uyuyor

Seat SUV Modasına uyuyor, İspanyol otomobil üreticisi Seat, cesur ve heyecanlı bir tasarım sunacak küçük SUV üretmeyi planlıyor. Şimdilik yalnızca konsepte ait görselleri yayınlayan Seat, 3 yıl içerisinde ufak SUV’yi üretime geçirmeyi düşünüyor.

Auto Express sitesinde yer alan habere göre Seat’ın IBX Concept olarak adlandırdığı bu model 2016 yılında üretim bandına çıkacak. Nissan Qashqai ve Kia Sportage ile aynı boyutlara sahip olması beklenen IBX, C-SUV klasmanında yarışacak.

Yeni MQB platformu üzerine konumlandırılacak olan model, C segmenti Leon ailesiyle aynı platformu paylaşacak. Her ne kadar 2016 yılında satıla sunulacağı tahmin edilse de bu sürenin bir yıl daha ertelenebileceği, şayet Volkswagen ve Skoda’nın da aynı mimariyi paylaşarak ufak SUV’ler üretmek istediği söyleniyor.

İşin kötü tarafı ise Volkswagen Grubu bu konsept modelin geliştirilmesi için henüz yeşil ışık yakmış değil. Volkswagen’in tamam yada devam kararını bu hafta ya da en geç gelecek hafta vereceği belirtilmiş.

Eğer geliştirme için onay çıkarsa, araçta 2016 yılı için EA211 ve EA888 kodlu motorların tercih edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca Volkswagen’in gelecek yıl 1.4 TSI motor seçeneğine 150 beygire, 1.2 TSI motor seçeneğini ise 110 beygire çıkaracağı açıklandı. Volkswagen’in gelecek jenerasyon Passat ile birlikte yeni dizel motor seçenekleri de eklemesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir