BMW

5. Jenerasyon BMW M Serileri

5. Jenerasyon BMW M Serileri, BMW, 425 beygir güç üretecek 6 silindirli çift turbo motora sahip M3 Sedan ve iki kapılı kardeşi, 3 Serisi’nden ayrılan 4 Serisi’nin performans modeli M4 ile ilgili detayları yayınladı.

5. Jenerasyon M3 ve M4 modelleri ile gelen en büyük değişiklik, V8 motordan V6 motora geri dönülmesi oldu. Çift turbolu V6 motoru ile 425 beygir güç üretecek olan yeni M3/M4 modelleri E90/E92 ve E93 kodlu 4.0 litrelik V8 motor ile 414 beygir güç üreten eski versiyonların önünde olacak.

1,850 ve 5,500 devir arasında 550 nm tork üretecek olan yeni M3 ve M4 modelleri, önceki modele göre gücünü %40 arttırırken, yakıt tüketimini ve karbon salınımını da %25 oranında düşürmeyi başarmış.

Motorda yapılan geliştirmelere rağmen ağırlığı artmayan, aksine önceki modele göre 80 kg hafifleyen yeni M3/M4 modelleri, yaklaşık 1,470 kg ağırlığında olacak. BMW, araçların hafiflemesini, 10 kg daha hafif olan motor ve araçların karoserinde kullanılan karbon fiber takviyeli plastik malzemelere borçlu. Yeni M3 Sedan ve M4 Coupe modelleri, karbon fiber tavana sahip. BMW böylelikle ilk kez sedan bir modelde karbon fiber tavan tercih etmiş oldu.

Arkadan itişli olan her iki model de standart 6 vitesli manuel şanzıman ile sunulacak. BMW yeni geliştirdiği bu şanzıman sayesinde vites geçişlerinin kusursuz olmasını sağlamış.

Her iki modelde de opsiyonel olarak sunulan 7 vitesli çift debriyajlı M DCT otomatik şanzıman ise F1 vites değiştirme seçeneği ve aracın kalkışta patinaj yapmasını engelleyen Launch Control sistemi ile birlikte geliyor. Her iki şanzımanda fren enerjisi geri kazanımı ve ideal vites değişimi göstergesini standart olarak sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir