Haberler

Otomotivde Güneş Hızı

İzmir 9 Eylül Üniversitesi’nin üretimi olan Solar sistem otomobiller, şimdiden yabancı yatırımcıların da gözdesi oldu. Üniversite tarafından hazırlanan 5 güneş arabası 5 elektrikli araç, hafif ve ergonomik tasarımlarıyla uzay çağını başlatır türden modernizasyon sunuyor.

Tek kişilik araç olarak dizayn edilen Solar sistem otomobiller, trafikte de büyük rahatlama sağlayacağa benziyor. 2019 yılında Avustralya’da düzenlenecek olan ”World Solar Challenge” fuarında yer alacak olan İzmir 9 Eylül Üniversitesi, 11. Araçlarını dizayn etmeye başladı.

S10 ile fuarın en şık araçlarından biri olacak Solar arabayı dizayn eden Türk ekibi, %100 yerlilik esası ile üretim yapıyor. Üstelik üretilen elektrikli ve güneş enerjili arabalar daha önce; Fas, Avustralya, Belçika, Mısır ve Fransa’da 9 kez yarışmalara katılarak hakiki dereceler elde etti.

Yatırımcı ve üretimcilerin ilgisini çeken araçlar, saatte 25 km hız, 300 kg ağırlığında hafif tasarım ve 50 km menzil ile fonksiyonel araçlar olarak geliştirilmeye devam ediyor. 199 kg ağırlığında ve 50 km hıza ulaşabilen Solar arabalar, ilerleyen dönemlerde trafikte de kullanılabilmesi için geliştiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir