MercedesOtomobil Yorumları

Mercedes C 180 yorumları

Mercedes C 180 ile ilgili kullanıcı yorumlarının yer alacağı sayfamız da, aşağı kısımda bulunan yorum bölümüne sorunuzu veya deneyiminizi yazarak kullanıcılarımıza fikir verebilirsiniz.

Mercedes C serisi bu jenerasyonuna kadar hiç bu kadar sportif bir imaja sahip değildi. Makyajdan sonra aracın far tasarımında önemli değişiklikler yapılmış ve daha dinamik bir görünüm elde edilmiş. Alt kısmında LED kullanılan farların içerisindeki C formlu yapı da çok şık görünüyor. Avantgarde donanımla beraber sunulan ve radyatör ızgarasına entegre büyük Mercedes yıldızı araca elit görünümün yanında sportif bir kimlik de sunuyor. Krom detaylarla süslenmiş gövdede gözü rahatsız eden hiçbir kısım yok. Arka kısımda ise Mercedes’in ağır havası daha iyi hissediliyor. 4591 mm uzunluğa sahip C serisi en büyük rakibi BMW 3 serisinden 6 cm daha uzun. Audi A4 ise bu iki modele göre daha büyük bir model. Mercedes C serisinin 475 litrelik bagaj hacmi rakipleriyle benzer seviyede.

Makyajdan sonra C serisinin iç mekanında önemli iyileştirmeler yapılmış. İlk olarak artan malzeme kalitesi göze çarpıyor. C’nin içerisindeki malzemelerin kalitesi ve işçilik için kusursuza yakın demek hiç yanlış olmaz. Orta konsolda havalandırma ızgaralarının değişen şeklinin yanında kapaksız hale getirilmiş büyük Command ekranı daha derli toplu bir görüntü sunuyor. Sistem kol dayamanın önünde bulunan joystick ile kontrol ediliyor. Kısa bir alışma sürecinden sonra rahatlıkla kullanılan bu büyük ekranın en büyük eksikliği navigasyon bölümünün ülkemizde çalışmaması. Aracın direksiyon simidinde de değişiklikler yapılmış. Yeni direksiyon yapısını çok beğendiğimizi söyleyelim. Ayrıca gösterge grubunda da birkaç ufak değişiklik göze çarpıyor. C serisi dört kişinin konforu için her şeyi sunuyor. İç mekanda bir çok saklama gözü bulunuyor. Soğutmalı torpido gözü biraz daha büyük olsa hiç fena olmazdı.

Makyajın getirdiği en büyük yenilik kaputun altında oldu. Mercedes C serisi satışlarını patlatan 1.6 litrelik ünite yerini 1.8 litrelik turbo beslemeli motora bıraktı. Hacim artışı güç artışını getirmedi ancak tork değerlerinde önemli değişiklikler oldu. Yeni motor eskisiyle aynı olan 156 hp’lik gücünü 1.6 litrelik üniteden 250 d/d daha önce 5000 d/d’da üretiyor. Asıl fark ise 20 Nm artarak 250 Nm olan tork değerinin 1600 ile 4200 d/d aralığında sunulmasıyla ortaya çıkıyor. Eski motor 230 Nm’lik maksimum torkunu 2800 d/d’de ancak verebiliyorken, bu ünitenin dizellere benzeyen tork grafiği çok başarılı. Bir diğer yenilik ise şanzımanda oldu. Eski C serisinde kullanılan 5 kademeli şanzımanın yerine Mercedes’in meşhur 7G-Tronic şanzımanı gelmiş. Eskisinden daha hızlı tepkiler veren şanzıman, yakıt ekonomisi ve performans manasında ise önemli iyileştirmeler sağlamış. Bir buçuk tona yakın ağırlıktaki C180, 8,9 saniyede 100 km/s hıza ulaşıp 225 km/s maksimum hıza çıkabiliyor. C180 eskisinden çok daha ekonomik hale gelmiş haliyle 8,8 lt/100 km ortalama yakıt tüketimine imza attı.

Mercedes C serisi içerisinde konforlu yolculuklar yapmak mümkün. Tabi bu dört kişi ile sınırlı. Çünkü büyük ve yüksek şaft tüneli arka koltukta ortada oturacak yolcuya sıkıntı yaratıyor. Makyajlı halden daha sessiz yapı dikkatimizi çekerken bunda en büyük etkinin azalan motor sesi olduğunu söylemeliyiz. Yüksek hızlarda bile C serisinin içerisi çok az ses alıyor. Aracın süspansiyon sisteminde ise bir değişiklik hissedilmiyor. Konforlu olduğu kadar dinamik sürüşleri de destekleyen süspansiyon sistemi takdiri hak ediyor. C serisinin hızlı ve hassas direksiyonu ise sürüş keyfini arttıran en önemli etken. Gaz pedalının tepkili yapısıyla direksiyonun eğlenceli karakteri bir olunca Mercedes C serisi harika bir sürüş zevki sunuyor. Yol tutuş anlamında da sürücüsünü tatmin eden C serisi virajları büyük bir iştahla dönerken ESP sistemine çok fazla iş bırakmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir