Haberler

Jeremy Clarkson, BBC’den kovuldu!

İngiltere’nin en önemli kanallarından biri olan ve global olarak da yayın yapan BBC, “Top Gear” adlı programıyla otomobil sektörünü de ilgilendiren yayın yapıyordu. Bu yayının sunuculuğunu üstlenen isim mecranın yakından tanıdığı Jeremy Clarkson’du; ancak artık o olmayacak. Geçtiğimiz günlerde BBC bünyesindeki bir yapımcı ile tartışan Clarkson’un görevine son verilmiş, BBC’den yapılan resmi açıklama böyle diyor. Onun yerine gelecek olan isim halen belli değilken Top Gear programının 2016 yılına kadar süreceğinin de garantisi verildi.

”Yapımcı Tymon acil servise gitti”
Soruşturma kapsamında elde edilen bulgulara göre, Jeremy Clarkson’ın programın yapımcısı Oisin Tymon’a yönelik saldırısı yaklaşık 30 saniye sürdü ve saldırı olayın görgü tanığı tarafından durduruldu. Olay sırasında Clarkson’a karşılık vermeyen Tymon, hem saldırı anında hem de sonrasında birden fazla kez Clarkson’ın sözlü tacizine maruz kaldı. 4 Mart’ta meydana gelen olayda Clarkson’ın ayrıca Tymon’ı işten atmakla tehdit ettiği ve olayın ardından Tymon’ın yakındaki bir hastanenin acil servisine gittiği kaydedildi. 10 Mart’ta görevi askıya alınan Clarkson’ın tekrar işine dönmesi için yaklaşık bir milyon kişinin destek verdiği imza kampanyası başlatılmıştı.

Deneyimli sunucu Clarkson bu tür iddialarla ilk kez gündeme gelmiyor. 54 yaşındaki Clarkson, daha önce de aynı programda kullandığı hakaret içerikli ifadeler sebebiyle tepki çekmiş ve BBC’den uyarı almıştı. 2002 yılından itibaren “Top Gear” programını sunan Clarkson, geçen yıl mayıs ayında kullandığı ırkçı ifadeler nedeniyle, “Bir kez daha rencide edici ifadeler kullanmam halinde işten atılacağımı söylediler” demişti.

1977 yılından bu yana İngiliz televizyonlarında yayınlanan otomobil programını dünya genelinde milyonlarca kişi izliyor. Clarkson, programı Richard Hammond ve James May ile sunuyordu.

jeremy_clarkson

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir