HaberlerToyota

Toyota, yeni bir platform geliştirdi

Otomobil sektörünün önde gelen isimlerinden olan ve Türkiye’de de fazlasıyla iyi satış değerleri elde eden Toyota, yeni bir otomobil geliştirme platformu ürettiklerini açıkladı. Toyota New Global Architecture adına sahip olan yeni platform, Toyota’nın hem üretim maliyetini azaltacak hem de otomobillerinde yakıt tasarrufu sağlayacak. Toyota’dan daha önce birkaç otomobil firması da yeni platform geliştirdiklerini açıklamıştı; Volvo, Renault ve Volkswagen de bunların arasındaydı.

TNGA platformu ile ağırlığı azaltarak yakıt tüketimi ve performansı iyileştirmeyi planlayan Toyota, ağırlık merkezini aşağı çekerek yol tutuşunu da arttıracak. Tüketimi CVT şanzıman ile %25 oranında azaltması planlanan platform sayesinde güç çıkışının %15 artması bekleniyor. Ayrıca hibrit modeller de %15 daha az yakıt tüketecekler.

Platform ilk olarak orta büyüklükteki C segmenti modellere uygulanacak ve arkasından B sınıfı kompakt araçlarla D sınıfı ve üzeri büyük modellere entegre edilecek. Platform şimdilik tamamen önden çekişli olarak kullanılacak.

TNGA platformu Toyota ürün gamının çok büyük bir kısmını kapsıyor. Platformun 800 farklı motor ile birlikte kullanılabilecek olması da üreticinin elini güçlendiriyor. Platform geleceğin teknolojilerinin başını çeken otonom sürüş için de gerekli hazırlıklara sahip olacak.

toyota

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir