Isuzu

Isuzu D-Max Fiyat ve Özellikleri

Isuzu ve Anadolu Grubu ortaklığında üretilmekte olan Isuzu D-Max, satışa sunuldu. 18 Şubat’ta ilk üretimi tamamlanmış olan ve Şekerpınar’daki fabrikada üretilen D-Max, markanın pick-up modelleri arasında yer almakta. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Yusuf Tuğrul Arıkan, aracın artık seri üretimine başladıklarını ve bu ayla itibaren satışa sunduklarını dile getirirken, maalesef ülkemizin otomotiv sektöründeki ithalat oranının yüzde 80’lere kadar çıktığını, bunu indirmek için kendilerinin de büyük çaba harcadıklarını ifade etti. Yılda 10 bin model üretim kapasitesine sahip olan fabrika, bu üretim için 2 milyon dolarlık bir yatırım yapmıştı.

D-Max üretimi, kamyon fabrikası içinde N serisi üretim hatları paralelinde kurulan karoseri, ana montaj ve trim hatlarında yapılıyor. Fabrikada sadece montaj değil, kaynak, boya, kataforez kaplama ve tüm kontrol, test işlemlerini içeren sürecin tamamı gerçekleştiriliyor. 1983’ten beri devam eden ortaklık sonucu Türkiye, D-Max’in üretildiği Avrupa’daki ilk ve dünyadaki 7. ülke konumunda. Avrupa’daki satış adetleri bakımından Türkiye, 2013’te ve 2014’ün ilk 4 ayında İngiltere’den sonra en büyük pazar oldu. D-Max satışları, pick-up pazarı ilk 4 ayda yüzde 28 daralırken yüzde 22 artırdı. 2004’ten beri satılan modelden bugüne kadar 23 binin üzerinde satıldı. Anadolu Isuzu, pazardan gelen talepler doğrultusunda esnek üretim yoluyla ürün gamını genişletmeyi planlıyor.

Araçta 163 beygir güç üreten çift turbolu 2,5 litrelik dizel motor ve 6 ileri manuel şanzıman bulunuyor. Hem 4×2 hem de 4×4 çift kabin modellerinin baz ve lüks olmak üzere ikişer versiyonu üretilecek pick-up’ın otomatik şanzımanlı V-Cross paketi ve tek kabin versiyonu ise bir süre daha ithal edilmeye devam edilecek. Araç, 4×4 sınıfında 3,5 ton ile en yüksek çekme kapasitesine sahip.

Modelin tüm paketlerinde elektronik stabilite kontrolü (ESC), çekiş kontrol sistemi (TCS), kilitlenmeyi önleyici fren sistemi (ABS), elektronik fren dağılımı (EBD) ve panik fren yardım sistemi (BAS) gibi aktif güvenlik sistemleri standart olarak sunuluyor. 1400 devirde 400 Nm’ ye ulaşan tork üreten aracın otomatik vites 4×4 V-Cross versiyonu ile yapılan yakıt testinde ortalama 58 km/saat hızda 69 litrelik bir depo benzinle 1.301 kilometre yol kat edilmiş.

Isuzu D-Max

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir