BMW

BMW’den 9 ileri şanzıman

Şanzıman sistemleri konusunda her zaman diğer markalara göre önde olan ve lüks segmentteki otomobilleriyle diğer markalara oranla daha az yakıt tüketen BMW, şimdi de 9 ileri şanzıman üzerinde çalışmalar yürütmekte. Şu anda bu şanzıman kullanılabilir olsa da hiçbir yarar sağlamıyor ve amaç da yararlı hale getirmek. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Klaus Frolich, Jaguar, Land Rover ve Mercedes’in de bu şanzıman sistemine yakında geçeceğini dile getirirken şu anda araçlarında sadece 6 vitesli manuel, 7 vitesli DCT ve 8 vitesli ZF otomatik şanzımanları kullandıklarını ifade etti.

Frolich şu açıklamayı yaptı: “Şanzıman testlerimizi devam etmekte. Çalışmalarımıza göre 6 vitesli ve 8 vitesli otomatik şanzımanlar arasındaki verimlilik farkı %7-8 civarında. Bu da oldukça iyi bir oran. Ancak 8 vitesli otomatik şanzıman ile 9 vitesli otomatik şanzıman arasında ise %0’a yakın bir fark var ki bu da 9 vitesli şanzımanları şu aşamada mantıksız kılıyor. Ayrıca 9 vitesli şanzıman daha fazla ağırlık, karmaşa ve ekstra maliyet demek. Ancak 9 vitesli şanzımanlar turbo şarjlı motorlarda daha iyi tork dağılımı sağlıyor. Ancak henüz bu şanzımanın seri üretim modellerde kullanılması zaman alacak.”

BMW bazı ufak modellerinin yanı sıra M235i, 2014 X5 M50d ve diğer yeni modellerinde 8 vitesli şanzımanları kullanıyor. Frolich ayrıca yüksek performanslı M modellerinin manuel şanzımana talep sıfırlanıncaya kadar hem manuel hem otomatik seçenekleri ile sunulacağını belirterek M tutkunlarına müjdeyi verdi.

bmw_sanziman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir