HyundaiMotor Sporları

Hyundai motorsport start aldı

Hyundai motorsport start aldı, Takımın Belçikalı pilotu Thierry Neuville, 7 numaralı i20 WRC’siyle zorlu 22 etabı başarıyla geçerek yarışı üçüncülükle tamamlarken ikinci aracın direksiyonundaki Avustralyalı pilotu Chris Atkinson da Neuville’in ardından yarışı yedinci sırada tamamladı. Hyundai Motorsport, Meksika Rallisi ile birlikte genel klasmandaki marka puanını 31’e çıkarmış oldu. Motorsporlarına verdiği 10 yıllık aradan sonra 2014 sezonuyla birlikte tekrar Dünya Ralli Şampiyonası’na geri dönen Hyundai, test yılı olarak gördüğü bu sezonda özellikle araçların ve takımın performansını görmek amacıyla her yarışa finiş görme parolasıyla çıkıyor. Sezonun ilk iki yarışı olan Monte Carlo ve İsveç rallilerinde kaza ve teknik sorunlardan dolayı talihsizlik yaşayan Hyundai Shell Dünya Ralli Takımı, üçüncü ayak olan Meksika Rallisi’nde iki aracıyla birden ginişe gelmiş olmanın yanı sıra, oldukça zorlu koşullarda yapılan yarışta birçok rakibinin sorun yaşamasını iyi kullanarak hem podyum gördü hem de önemli puanlar kazanmış oldu.

Yaklaşık  2600 metre yüksekliğe ve sıcak havaya rağmen tüm etaplarda üstün bir başarı gösteren pilotlar, i20 WRC’nin performansının ve dayanıklılığının yüksek rekabet seviyesinde olduğunu belirttiler. Takımın birinci pilotu olan Neuville, yarışla ilgili olarak, “Yarışı üçüncü sırada bitirerek podyuma çıktığımız için gerçekten çok mutluyuz. Başımızı dik tutarak en iyi sonucu elde etmek için bu yarışa konsantre olduk.  Yarıştaki ilk hedefimiz her iki i20 WRC’yi finiş çizgisinde görmekti ve biz de bu hedefimize podyuma çıkarak başarıyla ulaştık. Bu yarışta çok zorlu etaplardan geçtik ve aynı zamanda gelecek adına çok önemli datalar topladık. Hem araçların, hem de takımın gelişimi için oldukça önemli bir deneyim elde ettik. Kısacası sonuçlardan memnunuz ve her geçen gün hedeflerimizi biraz daha üst seviyelere çıkarıyoruz. Ekipçe çok çalışıyoruz ve çok daha önemli başarılar elde edeceğimize inanıyorum” dedi.

Hyundai Motorsport’un Avustralyalı pilotu Chris Atkinson ise, “Kolay bir haftasonu değildi fakat takım olarak alınan sonuçlardan mutluyuz. Her iki aracın finiş görmesi ve üçüncülük elde ederek podyuma çıkması şüphesiz Hyundai Motorsport için çok anlamlı. Çünkü Meksika Rallisi, takvimdeki en zorlu yarışlardan biri. Burada sadece etaplarla değil aynı zamanda yüksek rakım ve sıcak havayla da karşı karşıyasınız. Ayrıca iri taşlar ve kaygan toprak zemin sizi hata yapmak için çok zorluyor. Geçtiğimiz Cuma günü süspansiyon problemi yaşadım ve bu bana biraz zaman kaybettirdi. Fakat yarış boyunca tüm ayarları tekrar yaptık ve ben de yarışı yedincilikle tamamlamdım. Bu sonuçtan memnunum fakat önümüzdeki yarışlarda çok daha iyisi olacağından eminim. Çünkü elde ettiğimiz bu deneyimlerle takımın kendisini geliştirmesi mümkün olacak. En kısa zamanda tekrar i20 WRC’nin direksiyonuna geçmek için sabırsızlanıyorum” dedi.

Hyundai Motorsport Takım Patronu Michel Nandan ise, “Takımımız hala çok genç ve aldığımız bu sonuçlar yabana atılacak cinsten değil. Hedefimiz, her iki araçla yarışı eksiksiz ve kayıpsız olarak bitirmekti. Hem yarışı bitirdik, hem de podyuma çıkarak haklı bir gurur yaşadık. Her yarışta yeni bir şeyler öğreniyor ve keşfediyoruz. Hem pilotlarımızı hem de araçlarımızı geliştirmek adına önemli analizler gerçekleştiriyoruz. WRC yarış takvimi çok sıkı ve araçları geliştirmek için çok fazla zamanınız yok ama biz her yarışta elde ettiğimiz tecrübeleri hızlı bir şekilde Alzenau ve Kore Namyang’daki  merkezlerimize iletiyoruz. Bu da doğal olarak araçlarımızın gelişimi için bize zaman kazandırıyor. Harika bir takım oluşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz ve bir sonraki yarış olan Portekiz için hazırlıklarımıza ara vermeden devam ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir