Ford

Ford otosan’dan 4 farklı motor

Ford otosan’dan 4 farklı motor, Ford Otosan, son dönemde yaptığı Ar-Ge atağıyla ürün geliştirmeye harcadığı mesaiyi ciddi oranda yükseltti. Yaklaşık 2 ay önce Sancaktepe’de dev Ar-Ge merkezinin temellerini atan şirket, Çin’den transfer ettiği yeni genel müdür başyardımcısıyla bu alandaki büyümesini sürdürmek için hazırlıklara başladı.

Şirketin genel müdürü Haydar Yenigün, Ford Otosan’ın eskiden üretimi domine ettiğini, şimdiyse araştırma ve geliştirmeyle öne çıkmaya başladığını söyledi. 2013’ü 1300 kişilik Ar-Ge ekibiyle kapatacaklarını ifade eden Yenigün, ‘Çok kuvvetli bir motor geliştirme ekibimiz var. Başarılı bir motor geliştirmek, bir mühendise sadece bir kere nasip olur. Bizim ekibimiz 3 ayrı motor neslinin geliştirilmesini tamamladı.’ dedi.

Tamamen yerli olarak 4 farklı motor geliştirdiklerini vurgulayan Yenigün, şöyle devam etti: ‘Transit için ürettiğimiz 200 beygirlik Ecotorq ünite, araçtaki en güçlü motor konumunda. Cargo için geliştirdiğimiz ilk motorumuz olan 9 litrelik Duratorq’un başarısının ardından aynı ekip, 3’üncü nesil motorlarımız olan 11 ve 13 litrelik Duratorq’u da geliştirip pazara sundu. Motor, 100 milyon dolarlık bir iş. Ekibimizde yaklaşık 150 kişi sadece motorla ilgileniyor. Kamyon operasyonlarındaysa 450 kişi var. Bu Ar-Ge ekibimiz mevcut Transit Connect’in yanı sıra yeni Cargo, Courier ve yeni nesil Transit Connect’in de tasarımını yaptı. Bu, Türkiye’de hiçbir firmanın yapabileceği bir iş değil.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir