Ferrari

Ferrari F12 Berlinetta Speciale Fiyat Listesi, Yorumları ve Özellikleri

Lamborghini’nin Aventador SV modelini tanıtmasıyla birlikte bu kulvarda markanın önüne hiçbir otomobil geçemiyordu. Ancak Ferrari kolları sıvadı ve “işte rakip geldi!” dedirtecek bir modelin geliştirme çalışmalarına çoktan başladı. Artık son aşamaların kaydedildiği Ferrari F12 Berlinetta Speciale için bilgiler gelmeye devam ediyor. 2016 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılmasına kesin gözle bakılan yeni nesil model, aynı 458 Speciale’de olduğu gibi hiçbir sınırlı üretimle gelmeyecek; talepleri karşılayacak sayıda üretimi yapılacak. Bakalım İtalyanlar bu sefer Lamborghini’yi alt edebilecekler mi.

Pist odaklı Ferrari F12 Berlinetta Speciale, üretimi devam edecek standart F12 Berlinetta ile birlikte üretilecek. Mevcut model ile karşılaştırıldığında, F12 Berlinetta Speciale 1,430 kg’lik ağırlığı ile 200 kg daha hafif olacak. Standart F12 Berlinetta’dan 30 beygir daha güçlü olacak F12 Berlinetta Speciale, 6.2 litrelik V12 motoru ile 760 beygir güç üretecek. Tüm bu yenilikler ile doğal olarak daha yüksek performans vaat eden Ferrari F12 Berlinetta Speciale, ton başına 531 beygir güç-ağırlık dengesine sahip olacak. Bu rakam da ton başına 485 beygir güç üreten Lamborghini Aventador SV’den daha fazla performans anlamına geliyor.

Kısacası Ferrari F12 Berlinetta Speciale modelinin Porsche’nin “hypercar” sınıfına giren 918 Spyder modeli ile aynı performansı sunacağını söyleyebiliriz. 0-100 km/h hızlanmasını 3 saniye yada daha altında tamamlaması beklenen F12 Berlinetta Speciale modelinin, 340 km/s maksimum hıza sahip standart F12’den daha düşük olması bekleniyor. Maksimum hızın düşecek olmasının tek sebebi ise sürtünme katsayısını arttırarak daha başarılı tutunma sağlayacak sıradışı aerodinamik gövde paketinin F12 Speciale modelinde yer alacak olması.

Özel modifiye edilmiş süspansiyon ve direksiyona sahip olacak F12 Berlinetta Speciale modelinin güvenlik elementleri de özel olarak optimize edilecek. Avrupa’da yaklaşık €420.000’dan satışa sunulması beklenen F12 Berlinetta Speciale modelinin Türkiye satış fiyatının ise 2 milyon TL’nin üzerinde olması bekleniyor.

Ferrari F12 Berlinetta Speciale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir