Dacia

Dacia, bir otomobilini üretmeyi durduracak

Sektörde üç tane aynı segmentte otomobil bulunduran Dacia, otomobil kullanıcılarının tercihlerini SUV ve crossover modellere çevirmesiyle birlikte bir modelinden vazgeçecek gibi gözüküyor. Dokker veya Logan MCV’nin üretimini durdurma kararı alan Dacia, bu iki model yerine Lodgy’nin üretimini de durdurabilir. Bu senenin ilk sekiz aylık süresi içerisinde 25 bine yakın satan Logan MCV geride bıraktığımız sene aynı dönemde 10 bin barajını zar zor geçmişti; o paçayı kurtarmış gibi gözüküyor.

Dünya çapında otomotiv pazarının rakamlarını araştıran JATO Dynamics’e göre Dacia Dokker satışları yılın ilk yarısında %2 lik düşüşle 9.952 ye geriledi. Lodgy satışları ise 11.238 adet ile %44 lük bir düşüş yaşadı.

Satış rakamlarından da anlaşılacağı üzere üretimi askıya alınmaya kalkılırsa ilk aday Lodgy gibi görünüyor. Nitekim düşük satış rakamları firmaların hem karlılıklarını hem de prestijlerini etkiliyor.

Dacia yılın ilk sekiz ayında Avrupa genelinde 250.769 araç sattı ve bu satışların %30 dan fazlası Sandero, Logan ve Duster dan oluşuyor. Taleplerin bu şekilde kaymasından ötürü firmanın bir modelin üretimini durdurup durdurmayacağını veya askıya alıp almayacağını ise zaman gösterecek.

Renault Nissan ile ortaklaşa bir pick up üretecek

Paris Auto Show’da Renault standında en çok ilgi çeken model Yeni Espace olsa da bununla yetinmeyen gazeteciler Asya-Pasifik yöneticisi Gilles Normand’ın ağzından çok önemli bir ipucu aldılar. Renault, Nissan Navara ile Tayland’daki aynı fabrikada bir pick up üretecek.

Yeni Navara ile bir çok ortak parça kullanılacak yeni 1 tonluk pick up ın 2,5 litre hacminde benzinli ve dizel motorla üretilmesi bekleniyor. Renault ve Nissan’ın platformlarını paylaşarak karlarını arttırma amacı da yeni bir girişim değil. Rusya’da Duster ın türevi olan Yeni Terrano SUV u satışa sunan Nissan yakın zamanda da Yeni Micra’yı Hindistan’daki fabrikasından, Renault’un Fransa Flins’te Clio’yu ürettiği fabrikaya taşımayı planlıyor.

dacia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir