Haberler

Apple iCar Titan

Apple’ın uzun süredir üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü otomobili Apple iCar hakkında yeni bilgiler internete sızdırılmaya devam ediyor. Elektrikli olarak kullanılacak olan otomobilin adı bu sefer internete sızan bir detay oldu. Gelen bilgilere göre Apple iCar’ın adı Titan olacak. A segmentinde yer alacak olan otomobilin teknik özellikleri tabi ki henüz sızdırılabilmiş değil; zira her şey büyük gizlilik içinde yürütülüyor. Google’ın da sürücüsüz otomobil üzerinde çalışmalarını yürütmesi Apple’ın artık adımlarını daha hızlı atmasına neden oluyor.

Apple, şu anda teorik olarak ilerlettiği proje ile batarya teknolojileri, robotik ve metal üretimi üzerinde çalışıyor. Geçtiğimiz yıl Apple’ın patronu Tim Cook tarafından onaylanan projenin başına eski bir Ford çalışanı Steve Zadesky getirildi. Ayrıca Mercedes-Benz’in eski Ar-Ge Bölüm Başkanı Johann Jungwirth şu anda Titan projesinin yüzlerce çalışanından biri. Apple’ın, Ford’un elektrikli araçlar üzerinde çalışan biriminden ismi bilinmeyen transferler yaptığı da biliniyor.

Apple Titan hakkında çok detay olmasa da sürücüsüz bir model olacağı biliniyor. Apple bu hamle ile otonom sürüş üzerinde çalışan Google’a karşı bir cephe daha açmış olacak.

Esasen Apple’ın araba üretmesi ilk bakışta pek mantıklı görünmüyor. Yapılan fizibilite çalışmalarında aracın 2014 yılında yollarda olması durumunda 108 milyon Dolar zarar edilmiş olacağı hesaplandı.

Apple’ın patronu Tim Cook’un çevreye olan duyarlılığı nedeniyle, Apple California Birimi’nin tüm enerjisini karşılayacak bir “Solar Çiftlik” 850 milyon dolar harcanarak hayata geçirilmişti. Amerikan Hükümeti’nin zorlaşan emisyon standartları ve bu alanda en güçlü takibin Tesla olduğu göz önünde bulundurulunca elektrikli araçlar Apple için mantıklı gelse de esas neden bu değil.

Apple’ın bu girişiminin altında 2011 yılında vefat eden Steve Jobs’a ait bir fikir olması yatıyor. Apple yöneticilerinden Mickey Drexler; “Steve Jobs yaşasaydı bir iCar tasarlayacaktı. Bence arabalar sıra dışı tasarımlar yapmak için çok önemli bir seçenek.” dedi. Bu ifade ile Apple’ın bu işe neden kalkıştığının da cevabı alınmış oldu.

apple_icar_titan

One thought on “Apple iCar Titan

  • yeminli tercüme bürosu

    İşi çok ilerlettiler.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir