Haberler

Yılın arabasında finalistler belli oldu

Yılın arabasında finalistler belli oldu, Avrupa, dünyanın en hızlı ve en lüks otomobillerinin üretildiği bir kıta olsa da, son yıllarda ödül verilirken otomobillerin verimliliğine ve pratikliğine dikkat ediliyor.2011 ve 2012 yıllarında iki elektrikli otomobilin kazandığı yılın otomobili ödülü 2011’de Nissan Leaf modelinin, 2012 yılında ise Opel Ampera modelinin olmuştu.

Avrupa 2014 Yılın Otomobilleri Ödülü organizatörleri 30 otomobil arasından seçtikleri 7 finalisti açıkladılar. Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’ndan hemen önce ise 2014 Yılının En İyi Otomobili açıklanacak.

İşte belirlenen 7 finalist: BMW i3, Citroen C4 Picasso, Mazda 3, Mercedes Benz S Serisi, Peugeot 308, Skoda Octavia ve Tesla Model S. Gördüğünüz üzere listede iki adet elektrikli otomobil de bulunuyor. (BMW i3 ve Tesla Model S)

Kazananın seçilmesi ise Avrupa’nın 23 farklı ülkesinden 59 otomobil yazarı ve otomotiv endüstrisinin diğer seçkin üyeleri tarafından gerçekleştiriliyor. Otomobillerin bu ödüle aday olabilmesi için ise satışta olan ya da en geç yılsonunda en az 5 Avrupa ülkesinde satışa sunulacak yeni bir model olması gerekiyor. Ayrıca aracın yıllık minimum satış beklentisinin 5,000 olması bekleniyor. İşte bu satış beklentisi maddesi de değerleri milyonlarca dolara kadar çıkabilen süper spor otomobillerin bu ödüle aday gösterilmesine engel oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir