Nissan

Yeni Nissan Qashqai Tanıtıldı

Yeni Nissan Qashqai Tanıtıldı, Japon otomobil üreticisi Nissan, J segmenti modeli Qashqai’yi yeniliyor. Tamamen yenilenerek bugün resmi olarak basına tanıtılan Nissan’ın başarılı crossover modelinin yanı sıra markanın SUV’si X-Trail’de yakın zamanda yenilenecek.

Selefinden 49 mm daha uzun olan yeni Qashqai, artık yere daha yakın ve daha geniş. Değişen boyutlarına rağmen şık duruşundan ödün vermeyen yeni Qashqai, ülkemizde satılmayan Rogue modelini andıran bir tasarıma sahip. Tıpkı Rogue modeli gibi daha sportif görünen yeni Qashqai, oldukça yüksek bir sürüş pozisyonu sunuyor. Qashqai’nin Ford Focus modeli ile neredeyse bire bir aynı olan arka farları ise, henüz ilk günden eleştiri oklarının hedefi oldu.

İç tasarımı ise X-Trail modelinden alınan yeni Qashqai’de, Nissan’ın belirttiğine göre iç malzeme tasarımı ve kalitesi ciddi oranda arttırıldı. Diz mesafesi ve bagaj hacmi de yeni Nissan Qashqai ile arttırıldı.

2 benzinli ve 2 dizel motor seçeneği ile sunulacak Qashqai, 2 veya 4 tekerlekten çekiş sistemi ve manuel veya Xtronic otomatik şanzıman ile tercih edilebilecek. Qashqai’ın giriş seviyesi motor seçeneği, Renault-Nissan ortaklığının eseri olan ve 113 beygir güç, 190 nm tork üreten 1.2 litrelik DIG-T olacak. Bu motor seçeneği 6 vitesli manuel şanzıman ve 2 tekerlekten çekiş sistemi ile tercih edildiğinde yakıt tüketimi 5.6 lt/100 km gibi oldukça başarılı bir rakam olacak.

Diğer seçenekler 108 beygirlik 1.5 litre dCi dizel,128 beygirlik 1.6 dCi ve 148 beygir ile en güçlü motor olacak 1.6 DIG-T benzinli motor olacak. Yeni Qashqai, Nissan’ın Güvenlik Kalkanı olarak adlandırdığı koruma sistemlerinden Ön Çarpışma Uyarıcısı, Sürücü Dikkati Desteği, Trafik İşaretleri Algılayacısı ve Akıllı Park Sistemi’ne sahip olacak. Bunca ekstra teknolojiye rağmen yeni Qashqai, mevcut modelden 40 kg daha hafif olacak.

İngiltere’nin Sunderland şehrinde üretilecek olan yeni Qashqai, Ocak 2014 itibari ile bayilerdeki yerini alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir