Volkswagen

Volkswagen küresel çapta geri çağırıyor

Volkswagen küresel çapta geri çağırıyor, Volkswagen Grubu’ndan bugün yapılan açıklamaya göre şirket, küresel çapta 2.64 milyon otomobilini geri çağırıyor. Geri çağırmanın nedeni ise ufak elektriksel onarımlar, muhtemel yakıt sızıntısı ve sorunlu DSG şanzımanın son onarımı olarak açıklandı.

Wolfsburglu üretici tarafından dünya çapında geri çağırılan 2.64 milyon otomobilden 1.6 milyon adedi yalnızca DSG şanzıman problemi için VW yetkili servislerine davet edilecek. Volkswagen DSG şanzımanlardaki sorunu DS2000 otomatiklerdeki sentetik yağı mineral yağ ile değiştirerek çözecek.

Yapılan resmi açıklamaya göre DSG şanzımanın kısa devre yapmasındaki tek sorumlu sentetik yağ. DSG şanzımanlardaki bu problem özellikle yüksek nem ve hava sıcaklığına sahip bölgelerde ve yoğun dur kalk trafikte görülüyor. Ancak Volkswagen lokasyon gözetmeksizin her DS2000’i onararak sürekli müşteri memnuniyetini sürdürmeyi amaçlıyor.

Volkswagen Grubu, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Çin ve Güneydoğu Asya’da yaptığımız kalite incelemeleri sonucunda 7 vitesli çift debriyajlı şanzımana sahip (DQ200) otomobillerde sentetik şanzıman yağı kullanıldıysa şanzıman güç kaynağında arızalar meydana gelebiliyor. Bu sorun özellikle yüksek nem ve sıcak hava koşulları ile yoğun trafikte ortaya çıkıyor.”

Bu açıklama ile 7 vitesli DQ200 şanzıman kullanılan Golf, Jetta, Polo, Passat ve Caddy modelleri arıza kapsamında geri çağırıldı. Bir önceki geri çağırmayı yalnızca Haziran 2008 ve Eylül 2011’de üretilen modeller için yapan Volkswagen, bu sefer daha fazla modeli geri çağıracak gibi görünüyor. VW Grubu’na ait Seat, Skoda ve Audi marka otomobillerin de geri çağırma kapsamına dahil edilebileceği konuşuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir