HaberlerToyotaVolkswagen

Volkswagen global liderliği kaptı

Geride bıraktığımız sene tanıtmış olduğu otomobillerle birlikte zaten 2015’te daha iyi satışlar elde edeceği daha önceden tahmin edilen Volkswagen, 2015’in ilk iki aylık dönemi geride bırakıldığında, geçen senenin satış rekortmeni Toyota’yı saf dışı ederek en çok araba satan isim oldu. Jato Dynamics tarafından açıklanan istatistiklere baktığımızda Volkswagen’in iki aylık süreçte Toyota’dan yüzde 10 daha fazla otomobil sattığını görüyoruz. Tabi Volkswagen’in büyüme vizyonu dahilinde başka isimleri de satın aldığını biliyoruz ve onlar da bu listeye dahil. Yaklaşık 1 milyon 400 bin araç satan Volkswagen’in yanında Toyota’nın sattığı araba 130 bin daha düşük oldu.

Aslında liderlik için kıyasıya yarışta olan iki markanın da satışları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre azaldı. Ancak Almanların düşüşü %0,8 de kalırken Latin Amerika başta olmak üzere önemli pazarlarında azalan talep nedeniyle Japonlar %5,1 gerileme kaydetti. Toyota markası olarak satışlar halen tavanda olsa da bağlı markalar satış rakamlarını daha ileri taşıyamıyor gibi görünüyor.

Benzeri bir rekabet te üçüncü ve dördüncü sıralarda yaşanıyor. Satışlarını %1 arttıran General Motors 1 milyon 70 bin rakamına ulaşırken dördüncü sıradaki Hyundai arayı hızla kapatıyor. 2015 yılında 950 bin adet satış yapan Güney Koreliler bu pazarda ne denli önemli bir oyuncu olduklarını gün geçtikçe daha da ciddi anlamda ortaya koyuyorlar.

Beşinci sıradaki Ford, Nissan’ı yeniden kar eden bir marka haline getiren Fransız-Japon ortaklığı Carlos Ghosn ile beraber yürüttüğü çalışmalar sayesinde %4,5 luk bir artışla 804 bin adede ulaştı.

Diğer markalardan Fiat-Chrysler Ortaklığı %1.9, Suzuki %4.9, PSA Peugeot Citroen %5.6 düşüş yaşadılar. Satışlarını arttıran Honda %3.7 lik ve Renault-Nissan %4.7 lik bir ivme yakaladılar.

volkswaen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir