Volkswagen

Volkswagen Çinde yeni fabrika açtı

Volkswagen Çinde yeni fabrika açtı, Dünyanın en büyük üçüncü otomobil üreticisi olan Volkswagen Grubu, Çin’deki yeni fabrikasının açılışını geçtiğimiz gün yaparak dünya çapında 105., dünyanın en büyük otomobil pazarı Çin’de ise 16. fabrikasını açmış oldu.

Çin’in Kuzey Doğu’sunda bulunan Ningbo şehrinde açılan fabrika, yılda 300.000 otomobil üretim kapasitesine sahip ve 5.700 kişiye istihdam sağlayacak. Fabrikanın Üretim Teknolojileri Bölümü’nde MQB platformunun geliştirilmesi üzerine çalışılacakken, üretim bandı yalnızca Volkswagen ve Skoda marka araçlar için çalışacak.

2 yıldan daha kısa sürede yapımı tamamlanan yeni fabrika, SAIC Motor Company ve Volkswagen Grubu ortak girişimi olan Shanghai-Volkswagen Şirketi tarafından yapıldı. Şangay şehrinin 150 km kuzeyinde konumlanan fabrikanın, kendi pres, gövde, boya ve final montajı bölümü bulunuyor.

Fabrikanın üretim bandından inecek ilk model Skoda SuperB olacak. Superb modelini MQB platformu üzerinde konumlandırılan diğer VW ve Skoda modelleri takip edecek.

Volkswagen Grubu CEO’su Prof. Dr. Martin Winterkorn, fabrikanın açılış konuşmasında şu açıklamayı yaptı: “Son teknoloji ürünü makinalarla donatılmış bu yeni fabrikamız Volkswagen Grubu olarak dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’e verdiğimiz önemin en büyük kanıtıdır. Grup şirketlerimize bu dev pazarda, Kuzey ve Güney Şangay’da ivme kazandıracak olan bu fabrika, şirketimizin 2.81 milyon otomobil üretimi ile en çok otomobil ürettiği ülke olan Çin’de, Shangai-Volkswagen ve FAW-Volkswagen şirketlerinin daha da güçlenmesini sağlayacak. 2018 yılı sonunda Çin’deki üretimimizi 4 milyon otomobile çıkarmayı planlıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir