Haberler

Türkiye’nin Elektrikli Otomobili SUV

Türkiye Otomobil Girişim Grubu olan TOGG tarafından üretimi üstlenilen elektrikli otomobil SUV’un üretim aşamasının 2022’de tamamlanması bekleniyor. Ülkemizde üretilecek ilk modelin %100 elektrikli bir SUV olacağını bildiren Gürcan Karakaş, otomobilin tasarımında son aşamada olduklarını açıkladı. Üretim planlamalarına göre elektrikli otomobilin 2022’de yollara çıkabileceğini söyleyen Karakaş, otomobilin tüm fikri ve endüstriyel haklarının tamamen TOGG’a ait olacağını açıkladı.

Üretileceği Yer Akıllı Fabrika

Yerli elektrikli otomobilin akıllı bir araç olmasından kaynaklı, üretim yapılacak akıllı fabrika tesisinin de inşaatına bu yıl başlanacak. 2022’de piyasaya girmesi planlanan aracın Avrupa’da üretilen araçlarla rekabet düzeyinin de yüksek olacağı açıklandı. TOGG CEO’su olan Karakaş, rakibimiz olan Çin otomobil firmaları gibi akıllı uygulamalardan yararlanacaklarını, hızlı, basit kullanımlı ve elektronikle bağlantılı bir donanıma sahip üretim süreci gerçekleştireceklerini ifade etti.

Ayrıca söz konusu yerli otomobil projesi, ekosisteme olduğu kadar cari açığa da olumlu katkılarda bulunacak. Proje kapsamında ülke istihdamına da avantajlar katacak olan projede 20 bin kişiye istihdam sağlanması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir