Türkiye’de Üretilecek Olan Yerli Araba Ne?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz sene yerli bir marka arabaya ihtiyacımızın olduğunu belirtmişti. Bu sene ise yeni yerli marka bir araba yapımı için çalışmalara başlandı.

Geçen sene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yerli arabamız olmalı ve bunun hakkında düşüncelerimiz var konuşmasından sonra bu sene yapılan çalışmalar gerçekten bir yerli arabaya sahip olabilecek miyiz sorularını aklımıza getirmeye başladı. Ardından araba üretmek için gerekli olan maliyetler araştırılmaya başlandı. Bu arada TOFAŞ’tn da yerli marka araba üretmek istiyoruz açıklaması geldi.

Bütün bu haberler üzerine Koç Holding tarafından bir açıklama geldi. Ortaklarımızdan TOFAÇ ve FIAT ile görüşerek yerli bir marka araba yapmak istediğimizi ve maliyeti ile zaman konusundaki bilgileri alacaklarını ifade etti. Hükümet ile de temalarını kurduklarını belirten Koç yerli arabanın herkesin alabileceği bir maliyette olması gerektiğini belirtti.

TOFAŞ‘ın daha önce üretmiş olduğu arabalar Türkiye’de hala kullanılmakta. Ama şu an kalite konusunda biraz kalmışlar gibi. TOFAŞ’ın bugüne kadar ürettiği arabalar arasında ise Murat , Şahin, Serçe, Kartal ve Doğan. Bir zamanların efsaneleri olan bu arabalar şu zamanlarda ancak modifiye edilmiş halleri ile kalitelerini gösterebiliyorlar.

Türkiye’de yapılacak olan yerli araba hakkında hala çalışmalara deva ediliyor. Üretilecek olan arabanın yüksek kalitede ve az maliyette olmasının gerektiği ve bu yüzden çalışmaların biraz uzun sürebileceği belirtildi. Arabanın adı ve özellikleri ise yapımına başlandıktan sonra açıklanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.