Toyota Avensis Yorumları

Toyota Avensis ile ilgili kullanıcı yorumlarının yer alacağı sayfamız da, aşağı kısımda bulunan yorum bölümüne sorunuzu veya deneyiminizi yazarak kullanıcılarımıza fikir verebilirsiniz.

Avensis’in iç mekanında ilk fark ettiğiniz ferah yapı oluyor. Araç içerisindeki herkesin yaşam alanı yeterince geniş. Bu genişlik açık renk döşemeler sayesinde daha fazlaymış gibi algılanıyor. Koyu renkli ön konsolun üst kısmında kullanılan yumuşak yapılı malzeme iyi hissettiriyor ama pek çok rakibinin daha kaliteli malzemeler kullandığını söylemeliyiz. Kapılarda kullanılan malzemeler de bu sınıfın iyilerinden olmaktan uzak. Orta konsolda kullanılan gri kaplama renk farklılığı oluştursa da ucuz görünüyor. Buraya yerleştirilmiş büyük bilgi ekranının multimedya özellikleri gayet yeterli. Sistem USB ve Bluetooth üzerinden müzik çalabiliyor. 11 hoparlörlü ses sisteminin kalitesi ise ortalama kullanıcıları memnun edecektir. Avensis’in el freni pek çok yeni modelde olduğu gibi elektronik hale getirilmiş ve motoru çalıştırma butonunun altına yerleştirilmiş. Bu sayede vites kolunun gerisinde bir boşluk yaratılmış fakat çok iyi değerlendirildiği söylenemez. Bu kısma yerleştirilmiş kapaklı göz biraz küçük. Kol dayamanın altında ise devasa bir göz hazırlanmış ve çok kullanışlı. Avensis’in gösterge tablosu elit görünmüyor fakat okunabilirliği iyi ve tüm göstergeler gayet anlaşılır. Yol bilgisayarının biraz daha detaylı verilerini orta konsoldaki bilgi ekranından da takip edebiliyorsunuz. Buradan son birkaç saatlik yakıt tüketiminizi grafiksel olarak görebiliyorsunuz.

1.6 litrelik atmosferik motor kullanan rakibi pek kalmasa da Avensis bu klasmanın en güçlüsü. Valvematic teknolojisi ile donatılmış motor sessiz ve uysal bir yapıda. Tüketimi düşürmek üzere dizayn edilmiş ünite 132 hp’lik maksimum gücünü 6400 d/d’de veriyor. 1.6 litrelik atmosferik bir motora göre gayet başarılı bir değer olan 160 Nm tork ise 4400 d/d’den itibaren üretiliyor. Bu değerler ışığında Avensis’in dinamik bir görüntü çizmesi için yüksek devirlerde dolaşmanın şart olduğunu anlayabilirsiniz. Biz testimiz süresince Avensis’i daha çok sakin bir şekilde kullandık. Zaten Avensis de sürüş stilinizin bu şekilde olması gerektiğini hemen hissettiriyor! 0-100 km/s hızlanmasını 10.4 saniyede gerçekleştiren araç 200 km/s sürate de çıkabiliyor. Bu veriler gayet iyi gibi görünse de işlerin o kadar parlak olmadığını günlük kullanımda anlıyorsunuz. Ara hızlanmalar yavaş ve sık sık vites değiştirme ihtiyacı duyuyorsunuz. Tüketim değerleri ise şehir içine girmediğiniz sürece çok başarılı. 5.5 lt/100 km civarında seyreden otoyol tüketim değeri şehrin sıkışık trafiğinde 9 lt/100 km’yi aşıyor. Bizim testimizin sonunda elde ettiğimiz tüketim değeri 8.1 lt/100 km oldu.

Avensis’i konforlu bir otomobil olarak tanımlayabiliriz. Süspansiyon sistemi konfora yönelik hazırlanmış. Sessiz motor ve iyi yalıtılmış rüzgar sesi konforlu otoyol yolculuklarına kapı aralıyor. Dişli asfaltta ise yol sesi bir miktar içeriye girmeye başlıyor. Koltuklar gayet rahat ve uzun yolculuklara elverişli. Arka koltuklar da aynı konforu sunmayı başarabiliyor. Diz mesafesi yeterli ve alçak şaft tüneli sayesinde ortadaki yolcu bile rahat yolculuk yapabiliyor. İç mekan konforunun en önemli öğesi iklimlendirme sisteminin soğutma performansı da çok iyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir