Otomobil

Smart uzun bir aradan sonra yenileniyor

Smart uzun bir aradan sonra yenileniyor, 1998 senesinde Daimler bünyesinde üretimine başlanarak otomobil sektörüne damga vuran Smart ForTwo, 2002 yılında geçirdiği makyaj operasyonun ardından ilk defa yenileniyor. Uzun zamandır üzerinde çalışılan yeni Smart ForTwo’nun yollara çıkmaya hazırlanan versiyonu geçtiğimiz günlerde Avrupa yollarında test sürüşü sırasında görüntülendi.

Test aracının yoğun kamuflaj ile gizlenmiş olmasına rağmen yeni Smart ForTwo’nun mevcut modelden daha kısa ve alçak olacağı görülüyor. Ancak yeni Smart ForTwo önceki jenerasyona göre daha geniş olacak otomobilin bu sayede önden çarpma etkisini azaltması amaçlanmış.

Tasarım elementlerini ağırlıklı olarak 2011 yılında sergilenen ForVision konseptinden alacak olan yeni jenerasyon Smart ForTwo, böylelikle kutu gibi tasarımından kurtulmuş olacak.

Arkadan motorlu olması muhtemel olan yeni Smart ForTwo, yalnızca arkadan çekiş seçeneği ile satışa sunulacak. Üç silindirli 779 cc’lik dizel motora yeni ForTwo’da yer vermeyi düşünmeyen Smart, direkt enjeksiyonlu 0.9 litrelik 3 silindirli turbo şarjlı motoru kullanacak.

Elektrikli otomobil satışını da bulunduğu 30 pazarda gerçekleştirmek isteyen şirketin yeni ForTwo ile birlikte daha yüksek son sürate ve daha düşük hızlanma süresine yeni lityum-iyon batarya ile kavuşacak. Bu sayede tek şarj ile 140 km yol yapabilecek olan elektrikli Smart ForTwo, yüz litrede yalnızca 2,7 litre yakıt tüketecek.

Model seçeneklerini genişletmek isteyen Smart, yeniliğe ForTwo modeli ile başlayacak, dört kişilik ForFour modelinin yerine bir mini SUV konumlandırarak devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir