Haberler

Renault ve Tofaş’ta üretim durdu!

Bursa Renault fabrikasında başlayan işçi grevi, onlarca fabrikanın daha iş bırakmasıyla birlikte gittikçe büyümeye devam ediyor. İlk olarak Renault’dan sonra Tofaş’ta da çalışanlar, çalışmayı bıraktı ve greve yöneldi. Metal İş Sendikası’nın haklarını savunmadığını dile getiren çalışanlar, gerekli şartlar sağlanmadığı takdirde işe yeniden başlamayacaklarını da sözlerine eklerken şu anda 10 binden fazla işçinin grevde olduğunu belirtelim. Grevin daha fazla büyümeden işverenler tarafından sorunun çözülüp çözülmeyeceği şu anda belirsiz gibi gözükürken firmalardan resmi bir açıklama bekleniyor.

Daha önce Bosch’ta imzalanan sözleşmeyi örnek gösteren işçiler, buna göre seçilen işçi temsilcilerin tanınması ve ücretlerinde iyileştirme talepleri karşılanana kadar iş durdurma eylemine devam edeceklerini belirttiler.

Renault yönetiminden yapılan yazılı açıklamada, “15 Mayıs saat 00.00 itibarıyla Bursa’da kurulu bulunan OYAK Renault Otomobil Fabrikası’nda, önceden öngörülmeyen bir duruş yaşıyoruz. Bu duruş, yürürlükte bulunan mevcut iş yasalarına ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun değildir.” denildi.

Açıklamada ayrıca “Şirketi ve çalışanları korumak ve normal çalışma düzenine dönmek için çeşitli eylem planları uygulamaya almaktadır. Şirketin pozisyonuna uygun olarak yürürlükteki toplu iş sözleşmesinin içeriği hakkında bir müzakere yürütmüyoruz.

İş bu eylem yasalara uygun olmamasına rağmen OYAK Renault yönetimi eylemde bulunan iş arkadaşlarına su ve yemek dağıtma kararı almıştır.” ifadelerine yer verildi.

renault_tofas

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir