Haberler

Otomobil satışları artıyor

Avrupa’daki otomobil sektörünün uzun yıllardır bir kayboluş içerisinde olduğunu tüm takipçiler biliyordur. Özellikle orta segmentteki otomobil satışlarının, üreticileri tatmin etmemesi bu segmentin yavaş yavaş terk edilmesine, yalnız bırakılmasına neden olmuştu. Honda ve Toyota gibi uzak doğu markaları önümüzdeki yıllarda Avrupa’ya orta dereceli araba sunmak konusunda bir düşünce kaosu içerisinde yer alırken, bazıları ise bu bakımdan şanslı. Gelen son verilere göre, 2015’in Temmuz ayında, bir önceki seneye göre otomobil satışlarında yüzde 10’a yakın bir artış yaşandı; yani otomobil üreticileri yavaş yavaş rahat nefes almaya başlıyor.

Yapılan araştırmalara göre Avrupalılar, Alman olduğu sürece oldukça fazla yeni otomobil alma eğilimi gösteriyorlar. Geçtiğimiz yılın Temmuz ayına göre satışlarını %7.7 arttıran Volkswagen, 1 ayda Avrupa’da 152,160 otomobil satma başarısını gösterdi ve 2015 yılının ilk 7 ayında 1 milyonun üzerinde otomobili, yeni sahiplerine teslim etti.

Genel ortalamada ikinci sırayı alan Ford’u, sırasıyla Opel, Renault ve Peugeot markaları takip etti. Lüks Almanlar ise Temmuz ayı satışlarında ilk 10 içerisinde yer aldı. Audi, %8.7 artışla 69.567 otomobil satarak altıncı olurken, Mercedes Benz 7, BMW ise 8. Sırayı aldı.

Model bazında en çok satan otomobil ise Volkswagen Golf oldu. C Segmenti’nin açık ara lideri Golf, geçtiğimiz yılın Temmuz ayına göre %12 artış göstererek 46.567 adet sattı. 2015’in ilk 7 aylık döneminde ise toplam 322.517 adet Golf satıldı. 25.960 adet satan VW Polo’yu, Ford Fiesta, Renault Clio ve Volkswagen Passat izledi. Tamamen yenilenen Volkswagen Passat, %50 artış gösteren talep ile bir sektör rekoruna imza attı.

SUV’lerin geleceğe giden bir yol olduğu sıklıkla dile getirilse de, İlk 10’da yalnızca bir popüler crossover modeli Nissan Qashqai yer aldı. İlk 10’a girmeyi başaramayan Volvo XC60’a olan talep ise %35 artış göstererek Avrupa’nın en çok satan SUV’si oldu.

otomobill

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir