Opel

Opel Zafira’ya yeni motor

Eğer büyük bir aileye sahipseniz ve içine sığabileceğiniz bir otomobilde yakıt tasarrufu gibi bir özellik arıyorsanız Opel Zafira bu segmentteki en iyi modellerden biri olarak karşınıza çıkmıştır. Yurt dışındaki fiyatı fazlasıyla uygun olan Opel Zafira, maalesef motoru nedeniyle ülkemize girdiğinde fahiş vergi oranlarına maruz kalıp yüksek fiyatlarla satışa sunuluyor, az bir satış değeri elde ediyordu. Yeni yapılan açıklamalara göre Opel Zafira’nın motoru değişiyor. Otomobilin yeni motoru 1.6 CDTI ecoFLEX olacakken bu motor 120 beygir gücünde performans sağlayıp 320 nm değerinde tork üretiyor. Otomobil Almanya’da 26 bin 850 euroluk fiyatla satışa sunuldu; Türk Lirasına çevirdiğimizde 77 bin 500 lira oluyor.

Aslına bakılırsa Opel, 136 beygir güç üreten ve 1.7 litrelik dizel motorun yerini alan 1.6 litrelik dizel motora sahip Zafira modelini satışa sunmuştu. Bu motor seçeneğinin revize edilmiş ve daha az beygir gücüne sahip versiyonu olan yeni 1.6 litrelik dizel motor, ulaşılması daha kolay bir fiyattan satışa sunuluyor.

120 beygirlik yeni motor seçeneğine sahip Opel Zafira hala en yakın rakibi Citroen C4 Picasso’dan daha güçlü olmasıyla da dikkat çekiyor.

Karma yakıt tüketimi 4.5 lt/100km olarak açıklanan yeni 1.6 litrelik dizel motora sahip Zafira’nın karbondioksit emisyonu ise kilometrede 119 gram olarak ölçülmüş. Ancak Zafira’nın 120 beygirlik yeni motoru 4.1 lt/100km ve109 g/km değerlerine sahip olan 136 beygirlik versiyonun altında kalıyor.

120 ve 136 beygirlik her iki motor seçeneğiyle sunulan Zafira’nın alüminyumdan üretilen silindir blokları, krank mili yatağı ve silindir başları aracın bir hayli hafiflemesini, doğal olarak da yakıt tüketiminin düşmesini sağlamış.

opel_zafira

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir