HaberlerOpel

Opel Karl geliyor

Önümüzdeki sene yeni bir modeli satışa sunacağını açıklayan Opel’den daha detaylı bilgiler gelmeye başladı otomobile dair. Gelen bilgilere göre yeni otomobil Avrupa’nın her yerinde Opel Karl ismiyle satışa sunulacak, sadece İngiltere’de Vauxhall Viva adıyla galerilerdeki yerini alacak. Opel Adam’ın bir küçük modeli olarak tanımlanan Opel Adam’ın model ismi Opel’in kurucusu Adam Opel’den geliyor; Karl ise Adam Opel’in oğlu oluyor. (Carl) Adam’a göre daha modern bir yapıya sahip olan Opel Karl yine daha küçük bir yapıyla satışa sunulacak.

Adam OPEL kimdir?

1837 doğumlu olan ve iş hayatına dikiş makineleri üreterek başlayan Alman işadamı Adam OPEL ilk dikiş makinesine eşi “Sophia” nın ismini vermişti. Bir demiryolu istasyonunun yanında bulunan evinde kendi fabrikasını kuran Adam OPEL daha karlı bir iş olacağını düşündüğü bisiklet üretimine başladı. 5 çocuğu olan Adam OPEL’ in çocuklarının isimleri ise Karl, Wilhelm, Heinrich, Friedrich ve Ludwig. İngiltere’ye okumaya giden oğlu Karl’ın bisiklet işini gerçek anlamda ilerletmesiyle ciddi karlar elde etmeye başladılarsa da Adam OPEL firmasının ilk arabasını görecek kadar yaşamamıştır.

Opel’in yeni modellerine aile bireylerinin isimlerini vermesi bir gelenek haline gelir mi gelmez mi bilinmez ancak sıra Wilhelm’e gelince şirketin global anlamda birtakım sıkıntılar yaşayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü Wilhelm von OPEL, 1933 yılında Nazi Partisi’ne üye olmuş ve nasyonel sosyalist rejimi ciddi anlamda desteklemiştir.

Firmanın global pazarlama müdürü Tina MÜLLER bu ismi “Opel’in marka değerini temsil eden, kısa, canlı, akılda kalıcı bir isim” olarak değerlendirmişti.

Opel Karl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir