Haberler

Küçük SUV’lar sektörü ele geçirdi

Otomobil sektöründeki yenilikler, eskilere karşı üstünlüğünü kurmaya başladı. SUV otomobiller son senelerde fazlasıyla tercih edilirken onların bir alt modelleri, küçük SUV’lar şimdiden liderliği ele geçirmeye başladı bile. Geride bıraktığımız sene Avrupa pazarında toplam 2.72 milyon tane subcompact otomobil satılmıştı. Yapılan araştırmalara ve alınan istatistiklere göre bu sene bu satış değeri 2.64 milyona kadar düşecek. Küçük SUV’larda ise artış var. 2013 senesi içerisinde 2.57 milyon satış yapan küçük SUV’lar, 2014 sonuna gelindiğinde 2.76 milyon satış yapacak ve liderliği ele geçirecek.

Alman araştırma şirketi subcompact segmentinin Avrupa Pazar payının bu yıl yüzde 22.7 seviyesine düşeceğini belirtiyor. Bu segmentin 2003 yılında Avrupa Pazar payı ise %28 seviyesindeydi. Geleneksel B segmentinin en büyük sorunu ise Renault Clio ve Peugeot 208 gibi hatchback modellerin satışlarından pay alan ve popülerliği her geçen gün artan subcompact boyutlu SUV modeller.

Her iki Fransız, Clio ve 208 modelleri de bu yılın ilk 3 ayında bu segmentteki düşüşün etkilerini en yoğun hisseden 2 model oldu. 2013 yılında bu iki modelin satış rakamlarında çift haneli artışlar olmuştu. Ancak bu hatchback modellerin tahtlarını Clio tabanlı Renault Captur ve 208 tabanlı Peugeot 2008 aldı. Bu subcompact SUV modellerin satış rakamları o kadar yükseliş gösterdi ki her iki model de subcompact kategorisine dahil edilse Avrupa’da en çok satılan 7. ve 9. modeller oluyor.

IHS Automotive’in tahminlerine göre subcompact SUV satışları 2015 yılına kadar 600.000 rakamına ulaşacak.

renault_suv

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir