Haberler

“Klasik otomobil tamiratı bizim için tutku haline geldi”

Hayatlarını Kastamonu’da bulunan oto tamirci dükkanından kazanarak sürdüren iki ortak, artık genel olarak klasik otomobil tamiratına kendilerini adamış durumdalar. Hakan Demir ve Çınar Hadioğlu’nun işlettiği oto tamircisi ilk senelerinde her türlü otomobilin tamirini yaparken şu an sadece klasik otomobillere yönelmiş durumda. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Hakan Demir, tamir ettiği klasik otomobilleri trafikte gördüklerinde gurur duyduklarını dile getirirken Çınar Hadioğlu da artık klasik otomobil tamiratının kendileri için bir tutku haline dönüştüğünü ifade etti.

Başlangıçta sadece otomobil tamiri yapan ortaklar, zamanla klasik otomobiller üzerinde de çalışmaya başladı. Hakan Demir ve Çınar Hadioğlu’nun klasik otomobillere ilgisi, 6 ay önce Hadioğlu’nun bir arkadaşının 1949 model Ford Custom marka otomobilini tamir ettirmek için dükkana getirmesiyle başladı. Aracın onarımını yapan ortaklarda klasik otomobiller üzerinde çalışma merakı uyandı. Demir ve Hadioğlu bugüne kadar 6 klasik otomobili orijinaline uygun şekilde tamir ederek, “ilk günkü” görünümüne kavuşturdu.

Bulamadıkları parçalar için ham saçtan işlenmiş malzemeler kullandıklarını dile getiren Demir, “Otomobillerin tamir süresi, çürük ve hasarlı bölümlerin büyüklüğüne göre değişiyor. Ortalama 1 ila 3 ay zamanımızı alıyor. Klasik otomobillerin sağlıklı şekilde tamir edilebilmesi için, tüm parçalarının sökülmesi gerekiyor. Araçların önce şasi ve kaportası ayrılarak çürükleri gideriliyor” dedi. Demir, otomobilin tüm parçalarını sökmelerinin çürük ve hasarlı bölümlerin görülmesini daha da kolaylaştırdığını belirterek tamir süresi 1 ila 3 ay
Hakan Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son olarak 1973 model bir otomobilin onarımını yaptıklarını belirterek, üzerinde çalıştıkları otomobillerin orijinal parçalarını bulmak için yurt dışından ve diğer illerden parçalar getirttiklerini ifade etti.

”Klasik otomobil tamiratı bizim için tutku haline geldi” diyen Çınar Hadioğlu ise bu işi yaparken çok keyif aldıklarını ve halen 1963, 1973 ve 1975 model 3 otomobil üzerinde çalıştıklarını anlattı.aracın yürüyen aksamını söktükten sonra çürük temizlemesi yaptıklarını kaydetti. Kumlama tekniği sonrası temizlik, astar ve boya işlerini de özenle yaparak otomobili orijinal haline getirdiklerini anlatan Demir, “Şimdiye kadar 6 klasik otomobili tamir ettik. Tamir ettiğimiz klasik otomobilleri trafikte gördüğümüzde gurur duyuyoruz” diye konuştu.

1

2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir