Haberler

Karda Nasıl Araç Kullanılır?

Taşıtlar için en zor şartlar kar ve buzlu zamanlardır. Karlı ve buzlu zeminde sürüş yaparken, direksiyon hakimiyetinin çok daha zor olduğu ve durma zamanlamasının zorlandığı yerlerde nelere dikkat etmek gerekir?

Otomobillerimizde standart olarak bulunan lastikler, 7 ° C ve üzeri sıcaklıklarda maksimum dayanıklılık sağlayabilir. Sıcaklık 7 derecenin altına düştüğünde ise bu lastiklerin kavrama problemleri ortaya çıkabilir ve fren mesafesi artar. Bu nedenle, kış lastikleri her zaman kışın kullanılmalıdır. Yani yaz ayında aynı lastikler aynı performansı vermeyecektir.

Kış lastikleri, 7 ° C’nin altındaki sıcaklıklar için tasarlanmıştır ve hava soğudukça kavrama verimliliği artar ve fren mesafesi önemli ölçüde azalır.

Dört Lastiği Birden Değiştirin

Kış lastikleri için sadece iki lastik değiştirmek ciddi bir hatadır. Çünkü sadece 2 lastik değiştirildiği zaman, aracı sıkıca zemine bastırmak mümkün değildir. Bu sebeple, dört lastiğin hepsinin kış lastiği haline getirilmesi önerilir.

Ülkemizde yapılan en büyük hatalardan bir diğeri de karlı havalarda lastiklerin şişirilmemesidir. Bu büyük hataya asla düşülmemelidir.

Karla kaplı zeminlerde güvenli sürüş için, lastiklerdeki havayı metrekare başına 2 pound artırmanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir