Hyundai

Hyundai Sonata Hybrid tanıtıldı

Hibrit otomobil markaları sayıldığında en üst sıralarda yer alacaklardan biri olan Hyundai, bir yeni hibrit model daha tanıttı. Kore’nin Seul şehrinde düzenlenen özel bir etkinlikte tanıtılan Hyundai Sonata Hybrid sahip olduğu yakıt tasarrufu sistemiyle tüm dünyanın ilgisini toplamayı başarırken tasarımıyla da etkiliyor. 100 kilometrede sadece 5.5 litre yakıt harcayan Sonata Hybrid, 2.0 litre kapasiteli ve 154 beygir gücünde performans sağlayan bir motora sahip. Bunun yanı sıra 38 kW’lık motor, otomobile 51 beygir daha güç katıyor.

Lityum polimer batarya paketinden beslenen elektrikli motor sayesinde aracın maksimum torku 205 Nm ye çıkarılmış. Gövdenin altına yerleştirilen bataryalar sayesinde de bagaj hacmi %10,5 arttırılmış. Arabada benzinli motor gücünü, 6 ileri otomatik şanzıman üzerinden yola aktarırken otomatik şanzımanda tork konvertörü yerine traction motoru kullanılmış. Arabada kullanılan yeni kavrama mekanizması sayesinde gücün iletilmesi sırasında oluşan kayıplar da azaltılarak verim arttırılmış.

Kore’li üretici Yeni Sonata Hybrid modeli için toplamda 164 milyon dolar yatırım yaptığını açıkladı. Kore dışındaki büyük pazarlara 2015 yılının başlarında ihracatına başlanacak modelin satış hedefi ise 2015 yılı içerisinde 55 bin adet olarak belirlenmiş. Önümüzdeki yıl bir plug-in hibrit modeli de yollara çıkacak olan arabanın hangi pazarlara sunulacağı tam olarak belirtilmediğinden Türkiye’de satışa çıkıp çıkmayacağı veya hangi tarihte satışa çıkacağı şimdilik bilinmiyor.

Hyundai Sonata Hybrid

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir