HaberlerHonda

Honda’ya bir ceza daha

Amerika Birleşik Devletleri, otomobil ve sürücü güvenliği konusundaki sert tutumlarını halen devam ettiriyor. Son olarak ABD Ulaştırma Bakanlığı, Honda’ya 70 milyon dolarlık yeni bir ceza daha kesti. Bunun nedeni olarak araçların resmi izinden daha fazla emisyon değerine sahip olmasıyla birlikte kanunları ihlal ettiği gösterilirken Honda’nın bu durum hakkında devleti bilgilendirmemesi, aksine yanlış değerler söylemesi de cezanın değerini artıran bir madde oldu.

Ulaştırma Bakanı Anthony Foxx ceza ile ilgili yaptığı açıklamada, tüm otomobil üreticilerinin güvenlikle ilgili mazeret kaldırmayacak sorumluluklarının olduğunu ve bu cezaların ABD’nin bu konudaki tutumunun ne kadar sert olduğunu gösterdiğini belirtti. Honda son olarak 1.252 adet 2015 model Crosstour modelini hava yastığı arızası nedeni ile geri Amerika’da çağırmıştı.

Amerika’da 14 yıl önce çıkarılan yasa gereğince tüm otomobil üreticileri, araçlarındaki üretim hatalarını ABD Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Kurulu’na bildirmek ve gerek duyulursa geri çağırıp düzeltmek zorunda. NHTSA geçtiğimiz yıl Nissan’a 110 bin dolar, Ferrari’ye 3 buçuk milyon dolar, Hyundai’ye 17 milyon 350 bin dolar, GM’e 35 milyon dolar, Volvo Kanada’ya 250 bin dolar ceza kesti. Kesilen irili ufaklı cezalarla toplamda 126 milyon dolara ulaşılırken bu değerin rekor anlamına geldiğini ve kurumun 43 yıllık tarihinde kesilen cezaların toplamından fazla olduğunu hatırlatmakta fayda var.

honda

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir