Volvo

Geely Amerikan Pazarına Girecek

Geely Amerikan Pazarına Girecek, Çin merkezli Geely Otomobil Holding bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada Volvo ve Geely’in beraber geliştireceği otomobillerin Amerika Birleşik Devletleri otomobil pazarına 2016 yılından itibaren ihraç edileceği duyuruldu.

Geçen ay yapılan açıklamada şirketin yönetim kurulu başkanı Gui Shengyue “Volvo’yu şirketimize kazandırmamız sayesinde imajımız gelişti ve denizaşırı ülkelerdeki araba kullanıcıları bizi bir uluslararası şirket olarak görmeye başladı.” İfadelerini kullandı. “Avrupa ve ABD’ye gönderilecek olan ürün yelpazesinde çoğunluğu Volvo ve Geely ortak yapımı modeller oluşturacak.” diyerek pazar politikalarını da ortaya koydu.

Basın açıklamasına kadar firmanın sahibi Li Shufu Volvo ve Geely’i tamamen ayrı markalar olarak muhafaza etmiş ve beraber bir çalışma gerçekleştirmemişti. Bunun sebebiyse kullanıcıların Çin merkezli bir firmanın İsveçli Volvo’nun kalitesini etkileyip etkilemeyeceği yönündeki endişeleriydi. Endişelerin giderilmesinin ardından Li Shufu, ortaklaşa geliştirilecek olan modellerle Geely Otomobil Holding’in Çin’deki en büyük otomobil ihracatçısı konumuna yükselmesini ümit ediyor.

İlk Geely Volvo ortak yapımı otomobil modellerinin öncelikle 2015 yılında Çin otomobil pazarına sürülmesi planlanıyor. Bu modellerle ilgili henüz çok az detay biliniyor ama büyük ihtimalle yine iki firmanın tasarımında ortak çalıştığı bir platformda olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir