Ford

Ford C-Max Güneş Enerjili Modelini Tanıttı

Ford C-Max Güneş Enerjili Modelini Tanıttı, Ford yeni C-Max Solar Energy konsept modelini tanıttı. Ford’un yeni elektrikli modeli güneş panelinden oluşan tavanı ile bataryasını şarj edecek. Ford bu yeni elektrikli modelini 6-10 Ocak arasında Las Vegas’ta gerçekleşecek Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) tanıtılacak.

Ford’Un C-Max Solar Energi konsepti tavanındaki özel güneş panelleri ile gücünü büyüteç camı görevini gören özel bir güneş ışığı yoğunlaştırıcı sayesinde alıyor.

Ford’dan yapılan açıklamaya göre aracın bataryalarını tam şarj doldurmak için güneşli bir tam gün yeterli oluyor. C-Max Solar Energi konsepti, kardeşi C-Max Energy şarj edilen hibrit modeli ile aynı performansı üretiyor.

Yenilenebilir enerjiyi kullanarak Ford C-Max Solar Energi konseptinin egzoz emisyonunu bir hayli düşürmesi bekleniyor. Bu proje Ford’un SunPower Corp. ve Georgia Teknoloji Enstitüsü işbirliği ile hayata geçirilmiş. Yüksek verimlilik sağlayan güneş tavan hücreleri SunPower şirketi tarafından C-Max Solar Energi konseptine sağlanırken, Georgia Teknoloji Enstitüsü özel Fresnel lensi kullanarak güneş ışınlarının güneş hücrelerine 8 kat daha fazla aktarılmasında rol oynamış.

Sistem doğudan batıya hareket eden güneş ışınlarını sürekli takip ederek aracın yeteri kadar enerji depolamaya yardımcı oluyor. Ford C-Max Solar Energi konsepti tam şarj edildiğinde C-Max Energi modeli gibi 998 km yol kat edebiliyor. Yalnızca güneş enerjisinden elde edilen güç ile C-Max Solar Energi 34 kilometre daha yol kat edebiliyor. Diğer modellerde olduğu gibi güneşsiz günlerde kullanmak için şarj istasyonunu da C-Max Solar Energi modeli ile satın almak gerekiyor.

Ford, aracın testlerini Georgia Teknoloji Enstitüsü ile birlikte gerçekleştirip günlük hayata uygun olup olmadığını test edecek ve bu test sürecinin sonucunda aracın seri üretime girip girmeyeceğine karar verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir