Haberler

Avrupada Düz Vites Satışları düşüyor

Avrupada Düz Vites Satışları düşüyor, Yeni Porsche 911 GT3 (bu model il kez manuel şanzıman seçeneği olmadan satışa sunuldu) ve 911 Turbo, yeni Renault Clio RS 200 Turbo, yenilenen Aston Martin V12 Vantage S ve tüm Lamborghini modelleri manuel şanzıman seçeneğine sahip olmadan satılan otomobil örneklerinden birkaçı.

Manuel vitesin otomobilleri yavaş yavaş terk etmeye başlamasının en büyük nedeni ise manuel şanzıman sistemi ile çalışan ve yarı otomatik şanzıman olarak nitelendirilen, F1 yani direksiyondan vites değiştirmeye olanak tanıyan sistem.

İngiltere’de yapılan araştırmaya göre ülkede 20 Kasım 2013 tarihine kadar satılan 1.8 milyon otomobilin %75’i manuel şanzımanlı tercih edilmiş. Yani satılan 1.8 milyon otomobilin yalnızca çeyreği otomatik vitesli tercih edilmiş.

2004 yılından bu yana bakıldığında manuel şanzımanların popülaritesi bir hayli azaldı. 2004 yılında satılan 2.55 milyon otomobilin %17.6’sı otomatik şanzımanlıydı. Bu da otomatik vitesli otomobillerin popülaritesinin son 10 yılda %7.6 oranında arttığını kanıtlıyor.

Ancak Ferrari ve Jaguar gibi otomobil üreticileri, müşterilerin tercih etmedikleri manuel şanzımanlı otomobillerin üretimine uzun zaman önce son verdi. Yine Mercedes Benz ve BMW gibi üreticilerde lüks ve performans otomobillerinde otomatik şanzımana ağırlık veriyor.

Opel’de gelecek yıl satışa sunacağı yeni Corsa modelinde çift debriyajlı F1 şanzıman opsiyonunu sunacak. Müşterilerin satın alma davranışları doğrultusunda üretimi manuel şanzımana göre daha Pahalı ve daha ağır olan çift kavramalı otomatik şanzımanlar, otomobil üreticilerinin önceliği olmaya başlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir