Fiat

Fiat A Sınıfı Modellere Ağırlık Verecek

Fiat A Sınıfı Modellere Ağırlık Verecek, İtalyan otomobil üreticisi Fiat Grubu’nun planları çerçevesinde Fiat markasına ait 500 ve Panda olmak üzere ufak modellere ağırlık verilecek, Maserati ve Alfa Romeo markaları için ise İtalya’da yeni modeller üretilecek. Bu plan doğrultusunda Fiat, popülaritesi düşen Punto gibi modellerin satışını yavaşlatacak. Bu açıklamalar ismi açıklanmayan iki Fiat yetkilisi tarafından Bloomberg’e yapıldı.

Chrysler Grubu ve Fiat Grubu’nun CEO’luk görevini yürüten Sergio Marchionne ise İtalyan markanın Avrupa’daki kaybını azaltmak için üzerinde büyük baskı hissediyor. Bu nedenle Chrysler ve Fiat Gruplarının ne zaman birleşmeye gideceği de netlik kazanmış değil.

Fiat Grubu, Nisan 2014’e kadar Avrupa stratejisini açıklamayacağını belirtirken, 8’i Alfa Romeo olmak üzere 2016 yılına kadar Avrupa pazarı için toplam 20 model geliştireceklerini açıkladı.

Gelecek modellerini 500 ve Panda çevresinde konumlandırması beklenen Fiat’ın bu sayede lüks sınıfta yarışan Maserati’ye daha fazla kaynak ayıracağı tahmin ediliyor.

İtalyan lüks otomobil üreticisi Maserati, bu yıl model serisine eklenen orta sınıf Ghibli sport sedan modeli sayesinde toplam satışlarını yıl sonuna kadar teslim edilecek siparişler dahil 23,000’e çıkarmayı başardı. Maserati geçtiğimiz yıl 6,200 otomobil satabilmişti.

Fiat’ın stratejisinde yapacağı değişiklik doğrultusunda süper mini modeli Punto’yu üretimden kaldırması ve yerine 500 modelinin bir başka 5 kapılı versiyonunu konumlandıracağı öne sürülüyor. Öyle ki Fiat’ın bu modeli Polonya’da üreteceği, bu sayede maliyeti azaltarak karlılığı arttıracağı söyleniyor. Fiat’ın İtalya’daki fabrikaları gelecek yıldan itibaren Fiat 500, Jeep markasının SUV’leri ve Alfa Romeo’nun yeni spor otomobili 4C modelinin üretimi için çalışacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir