Haberler

Dyson Elektrikli Aracını Tanıttı

Elektrikli ev aletleri yapan Dyson firması geçen yıl elektrikli araç çıkaracağını duyurmuştu. Bununla alakalı çalışmalara başlayan firma Ekim ayında bu işlemi durdurduğunu açıklamıştı. Durduğunun açıklanmasının ardından Dyson günümüzde bu aracın protipini görücüye çıkardı.

Dyson’ın protipini çıkardığı bu elektrikli araç  “N526” kod numaralı tek şarja sahip. 965 kilometrelik sürüş imkanı bulunuyor. Bu menzil ise en çok dikkat çeken yapısıdır. Çünkü bu menzil üretilmiş olan elektrikli araçların menzil seviyelerinin iki katı kadardır.

Dyson Elektrikli Aracın Özellikleri

7 koltuklu olan araç SUV sınıfındadır. Sıfırdan yüz kilometre hıza 4,8 saniyede gidebilen bu aracın bataryasını ise Dyson kendisi üretmiştir. Katı hal bataryası olan araç söylenilen bu menzil uzaklığına erişebiliyor. BU elektrikli aracın içinde iki elektrikli motor vardır. Bu iki elektrikli motorun her biri, 200 kW güç üretiyor.

Bu proje için 500 milyon sterlin yani Türk parasına göre 4 milyar 160 milyon lira harcanmıştır. Dyson yaptığı bu elektrikli araç projesinde karlı olması için araçların bir tanesini 150 bin sterlin (yaklaşık 1.3 milyon TL) fiyata satması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir