BMW

BMW X5M ve X6M tanıtıldı

BMW’nin ülkemizde pek fazla bilinmese de Avrupa ve Amerika’da en çok beğenilen, göz alıcı serilerinden biri olan M serisi, bu sene yeni jenerasyonla birlikte satışa sunulacak. Geride bıraktığımız gün yeni nesil BMW X5M ve X6M tanıtımı yapılırken SUV’ların performansları her zaman olduğu gibi fazlasıyla dikkat çekici. Eski motorlarına oranla yüzde 4 daha kuvvetli motorlara sahip olan M serisi SUV’lar hem tork değerini artırmış hem de yüzde 20’ye kadar tasarruf oranı yakalamayı başarmış. 547 ile 567 beygir arasında değişen motorlarıyla hız konusunda da yükseklerden uçan BMW M serisi şu anda piyasanın en önemli SUV serisi olarak gözüküyor.

BMW bu yeni SUV’larında daha öncekilerde kullandığı 6 ileri otomatik şanzımanı 8 ileri M Steptronic şanzımanla değiştiriyor. Ön ve arka akslar arasında tork dağılımını eşitleyen ve tamamen ayarlanabilir elektronik kontrollü xDrive sistemi gerektiğinde torku tamamen arka tekerleklere aktarabiliyor.

Önceki kasasına göre yarım saniye daha hızlı olan araçlar 0-100 arasını sadece 4.2 saniyede alıyor. Limitlenmiş maksimum hızları ise 250km/s. Avrupa kriterlerine uydurulmaya çalışılan emisyon değerleri sayesinde bu güce karşılık sadece 11.1lt/100km lik bir ortalama yakıt tüketimi söz konusu.

Arazi ve asfalt kullanımı arasındaki farklılığı sürücüye yansıtmamak adına BMW bu SUV araçlarına Dynamic Stability Control (DSC) özelliği ile çift kademeli ön amortisor ve otomatik yükseklik ayarlı havalı arka süspansiyon eklemiş. İki model de önceki kasasına göre hafifletilmiş ve 21″lik jantlar kullanılmış.

Sadece kullanılan devasa jantlar değil araların önündeki ızgaralar, ön tamponlar, aks aralıkları da genişletilmiş. X5M ve X6M bu daha yeni ve sportif görünümünü Long Beach Mavi Metalik ve Donnington Gri Metalik renklerle lanse edecek.

Yeni X5M ve X6M’in satışına Nisan 2015 te İngiltere’de başlanacak.

bmw_x5m_x6m

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir