AudiOtomobil Yorumları

Audi Q5 yorumları

Audi Q5 ile ilgili kullanıcı yorumlarının yer alacağı sayfamız da, aşağı kısımda bulunan yorum bölümüne sorunuzu veya deneyiminizi yazarak kullanıcılarımıza fikir verebilirsiniz.

Audi Q5 modeli birkaç yeni kaput altı opsiyonu kazanıyor. Bu seçenekler kompresötlü V6 ile markanın ilk hibrid arabası formatında sunulmuş. 2013 yılı için motor ekibinin yanında dış tasarım için oldukça nazik ve yumuşak bir tazelenme göze çarpıyor. Ufak traşlama ve detaylar ile yenilenmiş ön ve arka farların yanı sıra biraz daha köşeli bir ön mazgal ilk dikkati çeken özelliklerde. Aracın içinde ise basitleştirilmiş klima ve MMI arayüzü kumandaları bulunuyor.

Q5, A4 spor sedan bazlı platformunun faydalarını kısmen atletik yol tutuşu ve keyifli bir sürüş hissi ile yaşatıyor. Bahsedilen enerjik motorları ile bir araya geldiğinde bu kalite, Audi’nin Q5 modelini SUV pazarında ki en alımlı araçlardan biri yapıyor. Makul bir biçimde boyutlandırılan 2013 Audi Q5’in bir başka ilgi çekici özelliği ise geniş kabini ve geniş bagaj alanı. Hacimsel anlamda yaşattığı bu rahatlıkla hem konforu hem de kullanışlılığı en uygun seviyede sunuyor Alman oto üreticisi. Kendi sınıfında ki en güzel iç tasarımlarından birine sahip olan aracın bu kadar yoğun talep almasına şaşmamalı; Audi Q5 aktif bireyler ve küçük aileler için en iyi seçim olarak görünüyor!

Doğal olarak, küçük lüks crossover SUV klasmanında başka seçenekler de var. Örneğin 2013 Volvo XC60, daha geniş bir iç hacim sunuyor. Performans açısından bakılacak olursa 2013 BMW X3 de oldukça iyi bir tercih olacaktır. X3, performansı ve yol tutuşu ile şüphesiz Q5’i yakalamış durumda. Eğer sizin için arabada bulunması gereken ilk ve en önemli nokta tarz ise, Land Rover’ın Range Rover Evoque tasarımını sizlere önermekten başka çaremiz kalmıyor. Ancak; “Her şeyden biraz olsun!” diyorsanız, sizi tekrar 2013 Q5’in yanına götürüyoruz…

Tasarım, Modeller ve Seçenekler
2013 Audi Q5, beş adet seçenek ile sunulan bir kompakt lüks crossover: 2.0T Premium, 2.0T Premium Plus, 3.0T Premium Plus, 3.0T Prestige ve Hybrid Prestige.

2.0T Premium modelinde ki standart donanımın içerisinde 18 inçlik tekerler, otomatik ön farlar, otomatik silecekler, tavan çıtaları, elektrikli ön koltuklar, ayarlanabilir direksiyon, deri döşemeler, üç bölgeli klima kontrolü, kayabilen ve yaslanabilen 40/20/40 arka koltuk, multimedya arayüzü ve 10 hoparlörlü CD çalarlı ses sitemi, AUX girişi ve uydu radyo bulunuyor.

Premium modelinde ki opsiyonlar ise panoramik sunroof, ısıtmalı ön koltuklar, Bluetootk ve bir iPod arayüzü olarak özetlenebilir. Bu ürünler 2.0T Premium Plus modelinde sunulurken ksenon ön farlar, LED gündüz ışıkları, otomatik karartmalı ve elektrikli dış aynaların yanı sıra otomatik kararan dikiz aynası gibi ekstralar da aracın içerikleri arasında. 19 inç boyutunda ki jantlar ise isteğe bağlı olarak tercih edilebiliyor.

3.0T Premium Plus’tan bahsedecek olursak kompresörlü V6 motordan, 19 inçlik tekerlerden, anahtarsız kontaktan ve S-line dış paketten başlayabiliriz. En yüksek kalite ile hazırlanmış 3.0T Prestige modeli adaptif ön farlar, kör nokta uyarı sistemi, 14 hoparlörlü Bang&Olufsen ses sistemi, ısıtmalı/soğutmalı bardak tutucu, arka kapı güneşlikleri ve de Audi MMI Navigation Plus paketini (navigasyon sistemi, dijital müzik saklama hafızası, adaptif süspansiyonlar, ses kontrolleri, geri görüş kameralı park asistanı, HD radio ve orta konsola monte edilmiş MMI sistemini içeriyor) beraberinde getiriyor.

3.0T Prestige modeli ayrıca Driver Assist adlı sürüş asistanı paketi ile de donatılabiliyor. Bu paketin içerisinde Audi Drive Select (gaz pedalı duyarlılığını ayarlayan dört ayar seçeneği, aktarım geçiş noktaları ve direksiyon yardımı), adaptif cruise control ve dinamik yönlendirme gibi özellikler bulunuyor. Modelin bir de Comfort paketi mevcut. Bu pakette geliştirilmiş deri koltuklar, fazladan deri kabin detayları, havalandırmalı ön koltuklar ve elektrikli yolcu bel bölgesi ayarlamaları gibi sistemler bulunuyor. Her iki 3.0T modeli de 20 inçlik jantlar ve S-line paketi ile donatılabiliyor. Bu opsiyonlar araca 20 inçlik farklı çeşitlerde jantların yanı sıra performans lastikleri, adaptif süspansiyonlar, Audi Drive Select sistemi, spor direksiyon, vites kanatları ve fırçalanmış alüminyum aksanlar sunuyor. Arka koltuk eğlence sistemi de araç için ulaşılabilir özellikler arasında…

Hybrid Prestige modeli ise 2.0T Premium Plus’ın tüm özelliklerini içermekle kalmayıp 19 inç tekerler, adaptif aydınlatma, kör nokta uyarı sistemi, anahtarsız kontak ve giriş, Bang&Olufsen ses sistemi, ısıtmalı/soğutmalı bardaklık, arka kapı perdeleri ve Audi MMI Navigation Plus paketlerini de sahiplerine sunuyor.

Üst modellerde bulunan özellikler, opsiyonel olarak daha alt modeller için de tercih edilebiliyor.

Aktarma Organları ve Performans
2013 Audi Q5 2.0T standart olarak dört çeker sürüş sistemi ve turbo beslemeli 2.0 litrelik motor bulunuyor. Söz konusu motor 211 beygir gücünün yanı sıra 350 Nm tork üretebiliyor. Sekiz vitesli otomatik aktarım sistemi de standart donanımlar arasında. Yapılan denemelerde aracın 0’dan 100 km/s hıza ulaşması 6.8 saniye sürdü.

Audi Q5 3.0T, 272 beygir ve 400 Nm tork üretebilen kompresörlü 3.0 litrelik V6 motorun sahibi konumunda. Standart olarak sekiz vitesli otomatik aktarımın yanı sıra otomatik durdur/başlat sistemine sahip olan araçta bu son teknoloji dur/başlat sistemi ile araç hareketsiz hale geçtiğinde motoru otomatikman kapatarak yakıt tüketiminde son derece önemli bir tasarrufa gidiyor. Sıradaki istatistik siz okurlarımızı oldukça şaşırtacak bir bilgi içeriyor; yapılan hızlanma denemelerinde Q5’in 3.0T modeli aracı 0 km/s hızdan 100 km/s hıza sadece 5.8 saniye içerisinde ulaştırabildi. Bu süre, sınıfının diğer araçlarına bakıldığında son derece iyi bir rakam olarak kaydedilebilir.

Q5 Hybrid’e gelince, 2.0T’nun motorunu elektrikli bir motor ve batarya paketi ile birleştirerek toplamda 245 beygir ve tam 480 Nm torkluk bir güç elde eden aracın 0’dan 100 km/s hıza ulaşabilmesi için gereken zaman 6.8 saniye olarak belirlendi.

Güvenlik
2013 Audi Q5 için standart güvenlik donanımı denge ve yol tutuş kontrolünü, ön yan hava yastıklarını ve yan perde hava yastıklarını kapsıyor. Arka yan hava yastıkları ise tüm modellerde opsiyonel olarak tercih edilebilirken kör nokta uyarı sistemi de sadece 3.0T Prestige ve Hybrid versiyonlarında standart olarak mevcut.

Fren testlerinde 2.0T Q5, oldukça iyi ve rekabetçi bir sonucun altına imzasını atarak 36 metrede durabildi. Buna karşın Prestige paketli 3.0T modeli ise 33 metre gibi müthiş bir rakam ile geri döndü. Bu sonuç, dört mevsim lastiklere sahip herhangi bir araç için oldukça etkileyici!

Otoban Güvenliği İçin Sigorta Enstitüsü’nun düzenlediği test uyarınca, Audi’nin Q5 modeli ön-offset, yan etki ve tavan dayanıklılığı testlerinden en yüksek “İyi” değerlendirmesinin aahibi ünvanı ile ödüllendirildi.

İç Tasarım ve Özel Detaylar
Ayrım yapmaksızın tüm Audi modellerinden beklediğimiz gibi, Q5 modeli de yüksek kalite iç tasarım ve en üst düzey yapım şartlarından nasibini alıyor.

Mütevazi boyutlarına rağmen Q5, ön veya arka farketmeksizin aracın içerisinde gayet rahat ve ferah hissetmenize olanak sağlıyor. Arka koltuklar öne ve arkaya kaydırılabiliyor. Bu özellik, lüks crossoverlar segmentinde oldukça az rastlanan bir detay. Arka koltuklar bununla kalmayıp aynı zamanda geriye de yaslanabiliyor. Bu sayede arka koltukta oturan yolcuların konforu en üst noktaya taşınmış oluyor. Arka koltukları öne katladığınızda 1614 litre gibi bir toplam hacim rakamı ortaya çıkıyor. Açıkçası bu rakam, sınıfının diğer araçlarına göre ortalamanın biraz altında denebilir.

Sürüş İzlenimleri
Hangi aktarımı seçerseniz seçin 2013 model Audi Q5 pürüzsüz, çok çabuk bir hızlanma teslim ederken 8 vitesli otomatik versiyon oldukça dakik ve duyarlı. Hem 2.0T hem de 3.0T modelleri, ezeli rakiplerini hzılanma ve yakıt tüketimi konusunda yakalayabilmek ve hatta geçmek adına oldukça yeterli görünüyor. 3.0T’nun otomatik başlat/durdur sistemi sayesinde hem verimlilik artıyor hem de yakıt tüketimi azalıyor. Bu avantajlara rağmen sistem trafik ışıklarında aracın motorunu çok uzun süre kapalı tutamadığı için, bu rastgele ateşleme biraz rahatsızlık verici olabilir.

Q5’in sürüş kalitesi, bu tip araçların standartlarından oldukça yüksek diyebiliriz. Yol tutuşu bakımından 2013 Q5, crossover piyasasının en sportif üyelerinden biri. Yönelme oldukça çabuk ve duyarlı, ancak buna rağmen ne yazık ki biraz yapay bir his veriyor. Bize kalırsa opsiyonel Audi Drive Select sistemini tercih etmemek daha mantıklı çünkü paket oldukça pahalı ve o kadar da çok fayda sağlamıyor. Son olarak, aracın standart düzeni ve planı gayet iyi durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir