Haberler

Alman markalarından vergiye çare

Alman markalarından vergiye çare, Lüks otomobil satışını yüksek Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile engelleyerek, dış ticaret açığını azaltmayı planlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e darbeyi Alman markaları yaptı.

Mercedes-Benz ile BMW, yüksek vergilerden kurtulmak için 1.6 lt hacimli motorlar üretmeye başlayınca, işin rengi değişti. Maliye’nin lüks otonun satışları azaltmak için yüzde 130’a çıkardığı ÖTV, düşük hacimli motorlarla işe yaramamaya başladı.

Vergilerin motor hacmine göre belirlendiği Türkiye’de, 1.6 lt ve altındaki motorlarda yüzde 37 olan ÖTV, 1.6-2.0 lt motorda yüzde 80’e, 2.0 lt üstü hacimli motorda ise yüzde 130’a çıkıyor. Dünyada ise vergiler otomobilin satış bedeline göre alınıyor. Maliye’nin benzer bir uygulamayı Türkiye’de yapması halinde, lüks otocuların 1.6 formülü bozulacak.

Düşük vergi dilimine giren 1.6 lt motorlu modellerle birlikte, Türkiye lüks otomobil pazarı büyümeye başladı. Mercedes-Benz ve BMW, yılın ilk yarısında global pazarlarda satış rekoru kırarken, iki markaya en büyük destek Türkiye’den geldi. İki devin satışlarının en çok arttığı ülkeler arasında ilk sıralarda Türkiye yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir